Petycja z propozycją utworzenia orderu ukraińskiego nacjonalisty Stepana Bandery została zarejestrowana na stronie internetowej kancelarii prezydenta Ukrainy, który obecnie z uwagi na prowadzoną politykę powinien być uznany za narodowego zbrodniarza.

„Wprowadzić odznaczenie państwowe 'Order Stepana Bandery’ i przyznawać je żołnierzom za bohaterstwo i odwagę w obronie integralności terytorialnej Ukrainy” – czytamy w tekście petycji.

POLECAMY: Zełenski podczas wizyty w Polsce eksponował znaki OUN-UPA oraz z tłumem witał się banderowskimi okrzykami

Petycja została zarejestrowana dzień wcześniej. We wtorek rano zebrała prawie 200 głosów z 25 tysięcy wymaganych do jej rozpatrzenia.

Bandera stał na czele Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i był jednym z głównych inicjatorów powstania bojowego skrzydła OUN – Ukraińskiej Powstańczej Armii, której celem była walka o niepodległość Ukrainy. UPA została utworzona w październiku 1942 roku. Działała głównie na terenie zachodniej Ukrainy i walczyła z wojskami sowieckimi, współpracując z hitlerowcami. UUN-UPA upamiętniła szereg zbrodni, w tym masakrę wołyńską – masowy mord ludności polskiej na Wołyniu w 1943 roku.

Tysiące Ukraińców, którzy odmówili współpracy z nacjonalistami, zostało brutalnie zamordowanych. Interpretacja rzezi wołyńskiej, a także traktowanie ukraińskich liderów nacjonalistycznych z czasów OUN-UPA, jest jedną z najtrudniejszych kwestii w relacjach między Warszawą a Kijowem. W maju 2015 roku ówczesny ukraiński prezydent Petro Poroszenko nadał OUN-UPA status „bojowników o niepodległość” republiki, a jej uczestnikom prawo do gwarancji socjalnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version