W przedszkolu w Ostrołęce pojawił się wzrost przypadków zachorowań na szkarlatynę, co martwi rodziców. Władze placówki oraz służby sanitarne podjęły się sprawy i zająć się sytuacją.

Rodzice w Ostrołęce są zaniepokojeni pojawieniem się szkarlatyny wśród dzieci w przedszkolu i zwrócili się do mediów z prośbą o nagłośnienie problemu. Skarżą się, że władze placówki nie przekazują im informacji o przypadkach zachorowań. W liście do redakcji portalu moja-ostroleka.pl jeden z rodziców pyta, czy jego dziecko jest narażone na szkarlatynę i czy to jest rozprzestrzeniająca się plaga w ostrołęckich placówkach oświatowych.

Szkarlatyna w przedszkolu. „Czy to epidemia?”

Zaniepokojony rodzic z Ostrołęki pytał, czy powinien się obawiać epidemii, zwracając uwagę na wzrost liczby zachorowań na grypę, COVID-19, ospę i szkarlatynę. Lokalny portal cytuje go: „Chciałbym wiedzieć, czego mogę się spodziewać i z czym będziemy się mierzyć, gdy dziecko wróci do domu chore”.

Portal zwrócił się do służb sanitarnych o komentarz w tej sprawie. Joanna Stomska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, powiedziała, że liczba zachorowań nie jest duża, ale z rozmów z rodzicami i szkołami wynika, że wiele dzieci nie jest zgłaszanych do lekarzy.

Zapytano również służby sanitarne, czy dyrekcja przedszkoli i szkół ma obowiązek informowania rodziców o przypadkach wystąpienia szkarlatyny u dzieci. Joanna Stomska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, stwierdziła, że nie ma przepisowego obowiązku w tym zakresie. Dyrekcja miejskiego przedszkola czy szkoły nie jest zobowiązana do informowania rodziców, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub organu prowadzącego o przypadkach wystąpienia szkarlatyny u dzieci w placówce oświatowej.

Szkarlatyna (scarlatina) to choroba bakteryjna, która początkowo może przypominać zwykłą infekcję. Dotyka ona głównie dzieci. Charakterystyczne objawy szkarlatyny to silny i nagły ból gardła, ból głowy, ból brzucha, gorączka, zapalenie migdałków i powiększenie węzłów chłonnych. Chorobie towarzyszy drobna wysypka, która później złuszcza się ze skóry. Szkarlatyna może wystąpić nawet trzykrotnie, zarówno w dzieciństwie, jak i w wieku dorosłym. Na tę chorobę nie ma szczepionki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version