Czy w 2023 roku rząd będzie kontynuował program dodatku węglowego? To pytanie, które spędza sen z powiek niejednej osobie, zwłaszcza tych, którzy ogrzewają swoje domy węglem. W 2022 roku dodatek ten wynosił 3 tysiące złotych, a wiele osób zastanawia się, czy w tym roku będzie on w ogóle obowiązywał i jaka będzie jego wysokość.

Dodatek węglowy 2023 – darmowe pieniądze na ogrzewanie

W 2022 roku dodatek węglowy był jednorazowym świadczeniem w wysokości 3 tys. zł. Przeznaczony był dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel.

Wtedy rząd zdecydował się na dopłaty ze względu na rynkowy deficyt opału i wysokie ceny węgla. Jakie kryteria trzeba było spełnić? Przede wszystkim:

  • głównym źródłem ogrzewania w gospodarstwie domowym musiał być: kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym (w tym ekogroszkiem, miałem, koksem, brykietem lub peletem) zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego,
  • źródło ogrzewania musiało być wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Dodatek węglowy jako świadczenie wyłączone było spod egzekucji a także zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu. W dopłatach nie brano pod uwagę wysokości dochodów.

Dodatek węglowy – wniosek

W ubiegłym roku istniała możliwość złożenia wniosku o dodatek węglowy w sposób osobisty w gminie, poprzez pocztę lub za pośrednictwem e-PUAP do 30 listopada 2022 roku. Po złożeniu wniosku, gminy miały 60 dni na rozpatrzenie go. W tym roku, ostatnie dopłaty powinny zostać przyznane w styczniu.

Obecnie nie ma informacji na temat planowanej wysokości dodatku węglowego na rok 2023. Jednakże, rząd ma obowiązek co roku ustalić wysokość tego dodatku, który ma na celu pomóc osobom, które korzystają z węgla jako źródła ogrzewania w okresie zimowym.

Nowy dodatek węglowy 2023

W kontekście sezonu grzewczego 2023/2024, wiele osób zastanawia się, czy państwo ponownie udzieli wsparcia w postaci dodatku węglowego. W 2022 roku dopłata wynosiła 3 tysiące złotych i przysługiwała osobom o niskich dochodach, zamieszkującym w domach jednorodzinnych i korzystającym z ogrzewania węglowego. Wnioski o dodatek węglowy można było złożyć osobiście w urzędzie gminy, za pomocą poczty lub przez Internet (e-PUAP) do 30 listopada 2022 roku. Gminy miały 60 dni na rozpatrzenie wniosku.

Niestety, na dzień dzisiejszy nie wiadomo, czy państwo przyzna dodatek węglowy w sezonie grzewczym 2023/2024. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewnia, że węgla nie zabraknie, ale podobne zapewnienia słyszeliśmy w poprzednim roku. Z kolei eksperci zapewniają, że ceny węgla będą wyższe niż w poprzednim sezonie grzewczym, jednak powinny pozostać poniżej poziomu 3 tysięcy złotych za tonę.

W kontekście dopłat węglowych, w Polsce funkcjonuje także program „Czyste Powietrze”, który umożliwia uzyskanie dofinansowania na termomodernizację budynków oraz wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. W przypadku spełnienia odpowiednich wymogów, program może przysporzyć mieszkańcom oszczędności na kosztach ogrzewania oraz poprawić jakość powietrza w regionie.

Gminy cały czas wyprzedają węgiel pochodzący z rządowego programu. Nierzadko ceny wynoszą mniej niż 2 tys. zł za tonę. Nie ma pewności czy rząd będzie kontynuować program dopłat, ale z pewnością, jeśli wróci, to na takich samym zasadach jak w 2022 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version