Od 1 stycznia 2024 roku zostanie wprowadzony limit transakcji gotówkowych, który będzie obowiązywał zarówno przedsiębiorców, jak i zwykłych konsumentów. Nowe przepisy nakładają na osoby, które dokonują płatności gotówkowych powyżej 20 tysięcy złotych, obowiązek uiszczania płatności kartą lub przelewem.

Ważnym aspektem wprowadzenia limitów jest walka z transakcjami nieoficjalnymi, które nie są rejestrowane i nie generują wpływów podatkowych. Dzięki temu ograniczy się przestępczość finansową oraz oszustwa podatkowe, co wpłynie pozytywnie na kondycję budżetu państwa.

Wprowadzenie limitów transakcji gotówkowych może być uważane za korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy będą musieli prowadzić bardziej formalne transakcje, jednak dla konsumentów może to oznaczać konieczność dokonywania płatności kartą lub przelewem nawet w przypadku większych zakupów. Warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie długofalowo przyczyni się do zwiększenia przejrzystości i uczciwości w transakcjach handlowych.

Tak będziemy płacić w 2024 roku

Jak będziemy mogli płacić powyżej limitu (20 tys. złotych) od 2024 roku? Nie będzie to możliwe fizycznie pieniędzmi. Będziemy musieli wykorzystać jeden ze sposobów płatności bezgotówkowej, do której należą:

  • płatność plastikową kartą płatniczą,
  • płatność kartą płatniczą online,
  • płatność BLIK,
  • internetowe zlecenie przelewu bankowego.

Limit transakcji gotówkowych nie będzie miał ograniczenia miesięcznego czy rocznego. Można będzie dokonać nieskończenie wiele transakcji, ale jednorazowo będzie nas obowiązywał limit.

Coraz więcej osób w codziennym życiu wybiera transakcje bezgotówkowe. Liczba punktów handlowo-usługowych akceptujących płatności bezgotówkowe wciąż rośnie. Jest to związane m.in. ze zmieniającymi się nawykami konsumentów, którzy chcą płacić w ten sposób. Większość firm a nawet świadczeń państwowych, jak świadczenia socjalne czy emerytury czy renty są wypłacane na konto. Dla wielu osób płatność bezgotówkowa jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem.

Takie będą limity płatności gotówką w 2024 roku! Za to nie zapłacisz już gotówką

Od początku 2024 roku w Polsce wprowadzony zostanie limit transakcji gotówkowych, który będzie obowiązywał również osoby fizyczne. Oznacza to, że jeśli jednorazowa wartość transakcji przekracza 20 tysięcy złotych, należy dokonać płatności za pomocą karty lub przelewu. Limit ten nie będzie miał ograniczenia miesięcznego czy rocznego, a każda transakcja powyżej 20 tysięcy złotych wymagać będzie alternatywnej formy płatności.

Z jednej strony, wprowadzenie limitu transakcji gotówkowych ma na celu ograniczenie szarej strefy w gospodarce oraz walkę z nielegalnym przestępczym procederem. Transakcje gotówkowe stanowią jedną z metod ukrywania dochodów oraz nielegalnych zysków, a wprowadzenie limitu pozwoli na lepszą kontrolę i nadzór nad przepływami finansowymi.

Z drugiej strony, wprowadzenie limitu może skłonić konsumentów do korzystania z płatności bezgotówkowych. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, obserwowany jest wzrost popularności płatności elektronicznych, który jest związany z rosnącą liczbą punktów handlowo-usługowych akceptujących tego typu płatności, ale także ze zmieniającymi się nawykami konsumentów, którzy chcą płacić w ten sposób. Wprowadzenie limitu transakcji gotówkowych może przyspieszyć ten proces, a także zachęcić do korzystania z bezpieczniejszych i bardziej przejrzystych form płatności.

Ostatecznie, wprowadzenie limitu transakcji gotówkowych będzie miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarki oraz walkę z przestępczością finansową. Jednocześnie, konieczne będzie dostosowanie się do nowych regulacji i korzystanie z alternatywnych form płatności, które stają się coraz bardziej popularne i ułatwiają życie konsumentom.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version