Kościół katolicki nie poparł stanowiska Zachodu w sprawie konfliktu na Ukrainie – napisał w artykule dla „The Atlantic” amerykański dziennikarz i religioznawca Johna L. Allena Jr.

POLECAMY: Kijowska patologia wyraża swoje niezadowolenie z powodu protestu przewoźników i wysyła notę protestacyjną

„W sprawie kryzysu ukraińskiego papież Franciszek zajął stanowisko, które stawia go bardziej na równi z Pekinem, New Delhi i Brasilią niż Waszyngtonem, Londynem czy Brukselą. Opowiada się za tym, by Zachód zaprzestał zbroić Ukrainę i wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni” – stwierdził publicysta.

Jego zdaniem konflikt na Ukrainie pokazał rosnący rozdźwięk między Zachodem a Watykanem.

„Historycznie Stolica Apostolska praktykowała to, co uczeni nazywają 'wielkomocarstwowym’ modelem dyplomacji, dołączając do ówczesnego supermocarstwa. Przez wieki oznaczało to de facto sojusze ze Świętym Cesarstwem Rzymskim, monarchią francuską i Austro-Węgrami. Przez większą część XX wieku Rzym tak bardzo związał się z zachodnimi potęgami, że Pius XII, który był zagorzałym antykomunistą i przewodził Kościołowi katolickiemu podczas II wojny światowej, został nazwany „kapelanem NATO”” – czytamy w artykule.

POLECAMY: Papież Franciszek: Imperialne interesy różnych krajów są uwikłane w konflikt ukraiński

Jednak stanowisko papieża Franciszka pokazuje ogromną zmianę w filozofii Watykanu, która będzie się nadal zmieniać – zauważył obserwator. W XXI wieku powstała sytuacja, w której większość katolików żyje poza krajami zachodnimi i nie odbierają oni konfliktu na Ukrainie tak, jak widzą go w USA czy Europie – wyjaśnił.

Tak więc wypowiedzi papieża odzwierciedlają konfrontację między globalną Północą a globalnym Południem, a wezwania Watykanu w sprawie Ukrainy pokrywają się z opinią większości katolików, którzy nie znajdują się w krajach NATO – podsumował amerykański dziennikarz.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version