Władze UE planują zaostrzenie zasad cyberbezpieczeństwa dla amerykańskich firm i dostawców usług w chmurze, takich jak Amazon, Google i Microsoft; zgodnie z nowymi propozycjami w tym zakresie firmy te mogłyby uzyskać unijny certyfikat cyberbezpieczeństwa tylko w połączeniu z firmą z siedzibą w UE – podała agencja Reuters, powołując się na źródła.
POLECAMY: ONZ przyznaje, że współpracuje z Google w celu kontrolowania wyników wyszukiwania
Wcześniej unijna agencja ds. cyberbezpieczeństwa (ENISA) zaproponowała wprowadzenie unijnego systemu certyfikacji, który określa wymagania dla dostawców usług w chmurze. W szczególności firma musi mieć siedzibę w jednym z państw członkowskich UE.
„Amazon, Google, Microsoft i inni dostawcy usług w chmurze spoza UE, którzy chcą uzyskać unijny certyfikat cyberbezpieczeństwa w zakresie przetwarzania danych wrażliwych, mogą to zrobić tylko poprzez wspólne partnerstwo z firmą z siedzibą w UE” – podała agencja w oświadczeniu.
„Przedsiębiorstwa, których zarejestrowana siedziba lub siedziba główna nie znajdują się w państwie członkowskim UE, nie mogą, bezpośrednio lub pośrednio, samodzielnie lub wspólnie, sprawować pozytywnej lub negatywnej skutecznej kontroli nad CSP (polityka bezpieczeństwa treści – red.)” – agencja cytuje fragment opracowywanego dokumentu.
Przy współpracy z europejskimi firmami technologicznymi amerykańskie Amazon, Google, Microsoft będą miały mniejszościowe udziały.
W dokumencie czytamy też, że surowsze zasady miałyby dotyczyć także „danych osobowych i nieosobowych o szczególnym znaczeniu”, których naruszenie mogłoby mieć negatywny wpływ na porządek publiczny, bezpieczeństwo publiczne, życie lub zdrowie ludzkie albo ochronę własności intelektualnej.
W grudniu Amerykańska Izba Handlowa i 12 innych organów handlowych wezwały UE do odrzucenia nowych środków przeciwko dostawcom usług w chmurze, zauważając, że kierują nimi przede wszystkim poglądy polityczne.
- Orban wyjaśnił, dlaczego Trump nie może jeszcze rozmawiać o UkrainiePrezydent-elekt USA Donald Trump nie jest jeszcze upoważniony do rozmów o zawieszeniu broni na Ukrainie, ale po jego inauguracji w styczniu efekt będzie zauważalny – powiedział
- Zełenski zdenerwował administrację Bidena – donoszą mediaOdmowa Wołodymyra Zełenskiego mobilizacji obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 25 lat pogorszyła jego stosunki z administracją prezydenta USA Joe Bidena – podała gazeta Telegraph.
- Musk oburzony kwotą środków przyznanych UkrainieAmerykański przedsiębiorca Elon Musk rozgniewał się w sieci społecznościowej X kwotą funduszy, które Waszyngton przeznacza dla Kijowa. POLECAMY: Musk i syn Trumpa upokorzyli Zełenskiego jednym zdjęciem