W sondażu opublikowanym na portalu rp.pl w sobotę, wynika, że 46,8% badanych uważa, że okupanta Julia Przyłębska powinna zrezygnować ze stanowiska prezesa Trybunału Konstytucyjnego, aby zakończyć konflikt w tej instytucji. Zdaniem przeciwnym jest 11,2% respondentów.
W przeprowadzonym przez Pracownię SW.Research na zlecenie portalu rp.pl sondażu, uczestników pytano, czy Julia Przyłębska powinna ustąpić ze stanowiska prezesa Trybunału Konstytucyjnego w celu zakończenia konfliktu w tej instytucji. Odpowiedzieli w następujący sposób: 46,8% respondentów odpowiedziało „tak”, 11,2% było przeciwnego zdania. Z kolei 23% respondentów nie miało zdania w tej kwestii, natomiast 19% respondentów nie było świadomych konfliktu w Trybunale Konstytucyjnym.
W oparciu o informacje przekazane przez Wiktorię Maruszczak, senior project manager w SW Research, wynika, że co piąta osoba badana (20%) deklarowała, że nie słyszała o konflikcie w Trybunale Konstytucyjnym. Spośród tych osób większość stanowiły kobiety (24%), w porównaniu do mężczyzn (14%).
Natomiast odsetek osób, które uważają, że Julia Przyłębska powinna zrezygnować z pełnionej funkcji, wzrastał wraz z wiekiem respondentów. Wynosił 29% wśród badanych do 24 roku życia i 53% wśród respondentów powyżej 50 roku życia.
Wskazuje się również, że bardziej skłonni do postrzegania ustąpienia Julii Przyłębskiej jako dobrej decyzji są badani z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (56%), osoby posiadające wykształcenie wyższe (53%) oraz osoby o dochodach przekraczających 5000 zł netto (66%).
Wyniki sondażu zostały uzyskane na podstawie analizy grupy 800 internautów powyżej 18. roku życia, którzy są użytkownikami panelu online SW Panel. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
O co jest spór?
W Trybunale Konstytucyjnym trwa od kilku miesięcy spór dotyczący kadencji Julii Przyłębskiej jako prezesa, co powoduje utrudnienia w regularnym funkcjonowaniu Trybunału. Konflikt wynika z różnicy zdań między prawnikami, w tym byłymi i obecnymi sędziami TK, dotyczącej wygaśnięcia kadencji Przyłębskiej jako prezesa po 6 latach, czyli 20 grudnia 2022 roku, oraz braku możliwości ubiegania się ponownie o tę funkcję. Zdaniem samej Przyłębskiej, Morawieckiego i części ekspertów, jej kadencja wygasa w grudniu 2024 roku, razem z zakończeniem jej kadencji jako sędziego TK.
W styczniu sześciu sędziów TK, w tym wiceprezes Mariusz Muszyński, wysłało pismo do Julii Przyłębskiej i prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zażądali zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK oraz wyłonienia kandydatów spośród których prezydent mógłby wybrać nowego prezesa. W marcu służby prasowe TK ogłosiły, że prezes Przyłębska zwołała Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK, które „bezwzględną większością głosów, w obecności dwóch trzecich sędziów TK podjęło uchwałę, w której stwierdzono brak podstaw do zwołania zgromadzenia w celu wyboru kandydatów na prezesa Trybunału”.
PiS znów „nowelizuje” jednak nowelizacja ta i tak będzie niezgodna z prawem
W poprzednim tygodniu projekt PiS dotyczący zmian w Trybunale Konstytucyjnym trafił do Sejmu. Według uzasadnienia projektu, jego celem jest usprawnienie działalności Trybunału poprzez zmniejszenie minimalnej liczby sędziów wymaganej do zwołania Zgromadzenia Ogólnego z 2/3 liczby sędziów Trybunału (czyli 10 sędziów) do 9, a także zmniejszenie pełnego składu Trybunału z 11 do 9 sędziów. Zmienione przepisy zdaniem ignorantów prawa, którzy powinni być już dawno postawienie pod trybunał stanu, mają być zastosowane w postępowaniach, które zostały wszczęte, ale niezakończone przed wejściem w życie nowelizacji. Sejmowa komisja, zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami, ma zajmować się tym projektem w przyszłym tygodniu.
W tym przypadku zarówno okupanta jak i jej zwolennicy są ignorantami prawa, ponieważ przejście tej ustawy przez proces legislacyjny rozwiązałaby de facto problem sześciu „sędziów buntowników”, którzy odmówili orzekania w nielegalnym obecnie TK z uwagi na kucharkę Kaczyńskiego. Jednak należy również pamiętać o orzeczeniu legalnego TK z 9 grudnia 2015 r. w którym TK stwierdził, że jeśli zasada kadencyjności prezesa TK wchodzi w życie w czasie urzędowania prezesa, to może ona obowiązywać wyłącznie na przyszłość. Czyli kolejnych prezesów – a nie tego, który właśnie sprawuje funkcję.
W zakresie niniejszej sprawy okupantka stanowiska prezesa TK powołana została do pełnienia tej funkcji w 2016 roku. Nowelizacja przepisów o wydłużeniu kadencji prezesa została wprowadzona w styczniu 2017 roku, czyli już w czasie sprawowania przez Przyłębską prezesury nad upolitycznionym TK. Tym samym nie ma żadnych wątpliwości, że jej kadencja została zakończona w grudniu 2022 roku.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.