Według Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), odmowa przerwania ciąży, pomimo potwierdzonego przez psychiatrę zagrożenia zdrowia psychicznego pacjentki, jest uznawana za naruszenie prawa.

Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA poinformowała o decyzji Rzecznika Praw Pacjenta dotyczącej sprawy 26-letniej kobiety, która spotkała się z odmową przeprowadzenia aborcji przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku w grudniu 2021 roku. Kobieta posiadała dokumentację potwierdzającą diagnozę bezczaszkowia płodu oraz dwie opinie lekarzy stwierdzające, że kontynuacja ciąży stanowi zagrożenie dla jej zdrowia psychicznego. Mimo to, szpital odmówił wykonania zabiegu, a w uzasadnieniu odmowy znalazł się cytat sugerujący, że depresja nie jest groźna dla ciężarnej.

W oświadczeniu wydanym przez dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, dr. hab. n. med. Jana Kochanowskiego, stwierdzono, że rok wcześniej stanowisko szpitala było jednoznaczne. Dyrektor zauważył również, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego z 27 stycznia 2021 roku, które znacząco ograniczyło możliwość legalnego przerywania ciąży, nie dostarczyło „jednoznacznej interpretacji w sprawie prawnie dozwolonych warunków terminacji ciąży”, jak napisał dyrektor.

„W związku z powyższym lekarze obawiają się nie tylko utraty prawa wykonywania zawodu, ale również odpowiedzialności karnej. (…) Lekarze obawiają się, że odpowiedzialność karna uzależniona będzie od subiektywnej oceny prokuratora, biegłych sądowych i sądów. Niejasne prawo i brak wytycznych to olbrzymi problem dla lekarzy, ale także kobiet w ciąży, które stoją przed dramatycznymi wyborami” – wskazano w oświadczeniu.

Pacjentka, której odmówiono aborcji, zwróciła się do Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. Fundacja złożyła skargę w jej imieniu i prowadziła postępowanie przed Rzecznikiem Praw Pacjenta, który zdecydowanie zareagował na jawną naruszenie prawa. Z jego decyzji wynika, że „zdrowie, którego zagrożenie może stanowić podstawę do legalnego przerwania ciąży, obejmuje również zdrowie psychiczne kobiety w ciąży” (ustawodawca nie ogranicza wprost możliwości przerwania ciąży tylko do przypadków, w których stanowi ona zagrożenie dla zdrowia fizycznego kobiety) – powiedziała pełnomocniczka kobiety.

Organizacja wskazuje, że od teraz każda pacjentka, która posiada zaświadczenie od specjalisty/ki psychiatrii potwierdzające, że dalsze pozostawanie w ciąży stanowi zagrożenie dla jej zdrowia psychicznego, może zgłosić się do publicznego szpitala i powołać się na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z 13 marca 2023 r. o sygn. RzPP-DPR-WPZ.431.362.2021.PS.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version