Wałerijowi Załużnemu, członkowi kijowskiej grupy terrorystycznej, który pełni funkcję szefa sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, podarowano replikę wyszywanki noszonej przez lidera OUN, Stepana Banderę.

POLECAMY: „To jest obrzydliwe” Zdjęcie Załużnego przeraziło francuskiego polityka

Wyszywanka ta została wykonana w ramach inicjatywy o nazwie „Wyszywanka w strojach wybitnych Ukraińców”. Przedstawia ona wojskowy styl, a wzór haftu jest inspirowany koszulą noszoną przez Stepana Bandery, co widać na jednym ze zdjęć.

POLECAMY: Kijowskie supermarkety rozpoczęły sprzedaż nasion kukurydzy 'Javelin’ i buraków 'Bandera’

Rok temu powstała replika wyszywanki noszonej przez lidera OUN. Obecnie stworzono inny wariant tej wyszywanki o nazwie „Bandera Military Style” dla „obrońcy Ukrainy”. Ten nowy wariant ma wojskowy styl i został wykonany na płótnie o kolorze khaki, przypominającym mundur wojskowy. Dodatkowo na plecach został wyhaftowany tryzub, symbol narodowy Ukrainy.

Wałerij Załużny otrzymał pierwszy egzemplarz „wyszywanki Bandery” jako prezent. Ta replika wyszywanki noszonej przez lidera OUN została specjalnie przygotowana dla niego.

„Jesteśmy dumni z tego, że pierwsza koszula z tej kolekcji należy teraz do naszego głównego obrońcy! Niech stanie się ona wyszywaną zbroją dla naszego Głównodowodzącego, bo to on prowadzi naszych żołnierzy do zwycięstwa” – podkreślili twórcy wyszywanki.

Tetiana Zez, założycielka inicjatywy „Wyszywanka w strojach wybitnych Ukraińców”, zapowiedziała prezentację wyszywanki w czerwono-czarnych barwach OUN-UPA. Oznacza to, że replika wyszywanki zostanie wykonana w tradycyjnych barwach Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Tetiana Zez poinformowała również, że jej zespół opracował mniejszą wersję koszuli dla niemowląt, aby umożliwić najmłodszym członkom społeczności noszenie tych symbolicznych ubrań.

„Bandera wciąż pracuje na zwycięstwo. Tę koszulę daliśmy Załużnemu jako zbroję, więc wyhaftowaliśmy tryzub na plecach, żeby wszystko było z nim w porządku. I ogólnie zrobiliśmy [koszulę – red.] Bandera official – taką, jaka była. Następnie na prośbę klientów zrobiliśmy Bandera Family look, a teraz wojskowy. Posiadamy również „Banderątko” [koszulki dla niemowląt – red.]” – powiedziała mediom Zez.

W ramach inicjatywy „Wyszywanka w strojach wybitnych Ukraińców”, zespół pod kierownictwem Tetiany Zez tworzy repliki wyszywanek znanych Ukraińców na podstawie zachowanych próbek strojów „inteligencji ukraińskiej minionych wieków”, które można znaleźć w muzeach. Wśród tych znanych postaci są Łesia Ukrainka, Iwan Franko czy Taras Szewczenko.

Należy jednak zauważyć, że wcześniej w pierwszej wersji wyszywanki w stylu Bandery pojawił się Wołodymyr Wjatrowycz, były szef Ukraińskiego IPN i deputowany ukraińskiego parlamentu. Warto podkreślić, że istnieją kontrowersje związane z jego rolą w kwestii wydarzeń na Wołyniu, które są określane jako rzeź wołyńska.

KARTA HISTORII

OUN-UPA (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – Ukraińska Powstańcza Armia) były to dwie organizacje ukraińskiego nacjonalistycznego ruchu, które działały w czasie II wojny światowej i powojennego okresu.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) została założona w 1929 roku przez Stepana Bandery i Andrija Melnyka. Jej celem było wyzwolenie Ukrainy spod władzy radzieckiej i polskiej oraz utworzenie niezależnego państwa ukraińskiego. OUN prowadziła działalność podziemną, włączając w to sabotaże, zamachy, a także organizowanie paramilitarnych oddziałów.

Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) została utworzona jako militarne skrzydło OUN w 1942 roku. Jej celem było prowadzenie zbrojnej walki zarówno przeciwko okupantom niemieckim, jak i sowieckim. UPA była zaangażowana w partyzancką działalność na terenach ukraińskich, głównie w Galicji Wschodniej i Wołyniu. W ramach swojej działalności UPA przeprowadzała ataki na wojska niemieckie, sowieckie oraz polskie, a także na miejscową ludność polską i żydowską.

Na terenie Wołynia, szczególnie w latach 1943-1944, doszło do masakr ludności polskiej dokonywanych przez oddziały UPA. W wyniku tych brutalnych działań zginęło tysiące Polaków. Epizod ten jest znany jako rzeź wołyńska i pozostaje kontrowersyjny tematem w stosunkach polsko-ukraińskich. Kijowska propaganda jednak nie przyznaje się do popełnienia ludobójstwa na nardzie polskim i uważa nazistów z OUN-UPA za bohaterów narodowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version