Mandat z fotoradaru kierowca może dostać drogą elektroniczną. Pod warunkiem że zgodzi się na taką formę.

Od 22 maja obowiązuje nowy sposób doręczania mandatów karnych dla kierowców w Polsce. Zmiany wprowadzone w przepisach mają na celu ułatwienie i usprawnienie procesu doręczania mandatów, zapewniając większą skuteczność i efektywność. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje na ten temat.

Doręczenia elektroniczne

Jedną z głównych zmian jest wprowadzenie możliwości doręczania mandatów karnych drogą elektroniczną. Oznacza to, że mandaty będą wysyłane do kierowców na ich adresy e-mail lub do platformy dostępnej online. W przypadku doręczenia elektronicznego, mandat uważa się za doręczony w momencie wysłania wiadomości na wskazany adres elektroniczny. Kierowcy powinni regularnie sprawdzać swoje skrzynki e-mail lub platformy online, aby być świadomymi otrzymania mandatu.

Czynności te będą dokonywane przy pomocy specjalnie przeznaczonej do tego platformy internetowej. Konieczne będzie posłużenie się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Doręczenie mandatu karnego ma polegać na udostępnieniu sprawcy wykroczenia w okresie 21 dni do pobrania oraz samodzielnego wydrukowania wygenerowanego przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego mandatu w postaci obrazu odcinków „A”, „B” i „C”. Za datę przyjęcia mandatu uznaje się dzień, w którym sprawca wykroczenia pokwitował jego odbiór w systemie teleinformatycznym.

Baza danych kierowców

W celu skutecznego doręczania mandatów, istotne jest posiadanie aktualnych danych kierowcy. Dlatego też wprowadzono obowiązek zgłaszania aktualnych danych, takich jak adres e-mail czy numer telefonu, do Centralnej Ewidencji Kierowców. Jest to ważne zarówno dla właścicieli pojazdów jak i dla kierowców, aby otrzymywać informacje dotyczące ewentualnych mandatów karnych.

Potwierdzenie odbioru

W przypadku doręczenia mandatu drogą elektroniczną, kierowca ma obowiązek potwierdzić odbiór wiadomości. Potwierdzenie to może mieć formę akceptacji lub odczytania wiadomości. W przypadku braku potwierdzenia odbioru, mandat uważany jest za doręczony po upływie 14 dni od wysłania wiadomości.

Wyjątki od doręczania elektronicznego

Nowe przepisy przewidują również sytuacje, w których doręczenie elektroniczne nie jest możliwe. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy kierowca nie posiada aktualnego adresu e-mail, lub gdy wiadomość nie mogła zostać dostarczona z powodu problemów technicznych. W takich przypadkach mandat będzie doręczany tradycyjną drogą, czyli za pomocą listu poleconego wysłanego na adres zamieszkania.

Jeżeli sprawca wykroczenia z jakichkolwiek przyczyn nie pobierze i nie pokwituje mandatu, mandat karny kredytowany będzie doręczony w sposób tradycyjny, tj. przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Cel? Korzyści w postaci zmniejszenia wydatków Skarbu Państwa na czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia, w tym tzw. fotoradarowe. W 2021 r. wystawionych zostało 4987 tys. formularzy mandatów, z czego 96 proc. przypada na policję, a 4 proc. na inne jednostki nakładające grzywny.

Podsumowanie: Nowe przepisy dotyczące doręczania mandatów karnych dla kierowców, które wchodzą w życie od 23 maja, zakładają możliwość doręczania elektronicznego. Kierowcy powinni zgłaszać aktualne dane, takie jak adres e-mail czy numer telefonu, do Centralnej Ewidencji Kierowców. Mandaty będą wysyłane drogą elektroniczną, a kierowcy będą mieli obowiązek potwierdzić odbiór wiadomości. W przypadku braku możliwości doręczenia elektronicznego, mandat będzie doręczany tradycyjną drogą. Pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu skrzynek e-mail lub platform online, aby być świadomym otrzymania ewentualnych mandatów.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 11 kwietnia 2023 r., DzU z 21 kwietnia 2023 r. poz. 752 

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version