Podczas czwartkowej konferencji prasowej, „wizjoner zdrowia” Adam Niedzielski, odpowiedzialny za zarządzanie „pandemią”, ogłosił, że w piątek razem z Mateuszem Morawieckim zainaugurują kampanię dotyczącą „szczepień” przeciwko HPV oraz przedstawią jej szczegóły. Bezpłatne szczepionki, które mają chronić przed nowotworami narządów płciowych w przyszłości, będą dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, „wizjoner zdrowia” Adam Niedzielski, zwany przez niektórych „ministrem pandemii”, został zapytany o szczepienia przeciwko HPV oraz związaną z nimi kampanię informacyjną. Odpowiadając na to pytanie, minister Niedzielski oświadczył: „Jutro, razem z panem premierem Morawieckim, zainaugurujemy tę kampanię i przedstawimy szczegóły”.

POLECAMY: Resort »wizjonera zdrowia« zapowiedział zakup kolejnych szpryc. Tym razem chce walczyć z HPV

Dodatkowo, Niedzielski wyjaśnił, że e-szkolenia dotyczące szczepień przeciwko HPV dla przedstawicieli podstawowej opieki zdrowotnej, które obejmują informacje na temat przebiegu szczepień dla 12- i 13-latków, są nadal kontynuowane.

Adam Niedzielski dodatkowo poinformował, że system e-rejestracji zostanie wykorzystany do zapisów na szczepienia przeciwko HPV. Podczas piątkowej prezentacji zostaną udostępnione szczegóły dotyczące samej akcji szczepień oraz kampanii informacyjnej.

Rzecznik ministerstwa, Wojciech Andrusiewicz, podkreślił, że podstawowa opieka zdrowotna już zamawia szczepionki, a pracownicy medyczni odpowiedzialni za przeprowadzanie szczepień zostali przeszkoleni w tej dziedzinie.

W Polsce co roku odnotowywanych jest ponad 3 tysiące nowotworów związanych z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej diagnozowane są przypadki raka szyjki macicy, ale występują również nowotwory złośliwe odbytu, prącia, sromu i pochwy. Dodatkowo, każdego roku rozpoznaje się kilkadziesiąt tysięcy stanów przedrakowych. Szczepienia są skutecznym sposobem zapobiegania tym chorobom.

Szczepienia przeciwko HPV, podjęte przez dziecko, zapewniają mu trwałą ochronę przez całe życie. Szczepionki te działają poprzez aktywowanie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, co przyczynia się do ochrony przed różnymi chorobami, zwłaszcza złośliwymi nowotworami.

Największą skuteczność szczepienia osiąga się, gdy jest podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Dlatego szczególnie istotne jest szczepienie i edukacja młodzieży w tym zakresie. Szczepienie przeciwko HPV zapewnia prawie 100% ochronę przed rakiem szyjki macicy. Dodatkowo, chroni również przed innymi nowotworami, takimi jak rak odbytu, prącia oraz kłykcinami kończystymi, czyli brodawkami narządów płciowych.

Przez wiele lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Na rynku dostępne są trzy rodzaje szczepionek: 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie te szczepionki chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, takimi jak 16 i 18, oraz zapewniają ochronę przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych, takimi jak szyjka macicy, srom i pochwa, oraz odbytu. Szczepienia przeciwko HPV są zalecane zarówno dla dziewcząt i młodych kobiet, jak i dla chłopców i młodych mężczyzn.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla chłopców i dziewcząt powinny rozpocząć się od czerwca. Według informacji resortu, szczepienia będą realizowane w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej, a bezpłatne szczepionki będą dostępne dla dzieci w wieku 12 i 13 lat.

Dodatkowo, wiele miast, takich jak Warszawa, oferuje miejskie programy szczepień, w tym bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dwunastolatków.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version