Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że kontynuowanie procesu windykacji bez wyjaśnienia wątpliwości dotyczących istnienia wierzytelności jest nadużyciem i narusza prawa osobiste dłużnika.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że w sprawie, którą rozpatrywał, windykator nie uwzględniał żadnych wyjaśnień przedstawionych przez dłużnika, mimo że ten w kontaktach z bankiem oraz samym windykatorem kwestionował istnienie wierzytelności. Sąd uznał takie postępowanie za nadużycie i naruszenie dóbr osobistych dłużnika.

Niemniej jednak, windykator nadal prowadził działania windykacyjne, wysyłając komunikaty za pośrednictwem poczty elektronicznej i wiadomości SMS, wzywając dłużnika do nawiązania kontaktu. Dodatkowo, przesyłał korespondencję sugerującą zadłużenie na adres dłużnika oraz podejmował połączenia telefoniczne, zarówno na prywatne, jak i służbowe numery telefonów. Windykator dzwonił nawet na numery stacjonarne w miejscu pracy dłużnika, udzielając informacji o rzekomym zadłużeniu bez wcześniejszej weryfikacji tożsamości rozmówcy. Ponadto, stosował także automatyczne połączenia telefoniczne.

Sąd Okręgowy uznał, że gdy dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności, windykator powinien wstrzymać się od dalszych działań do czasu wyjaśnienia sprawy i ostatecznego potwierdzenia istnienia zadłużenia. Ponadto, sąd uznał za nadużycie wielokrotne telefony w ciągu dnia, wysyłanie maili i korespondencji przez windykatora.

Sąd Okręgowy orzekł, że windykator ponosi odpowiedzialność za zbyt intensywne działania, które naruszają dobra osobiste dłużnika, takie jak godność oraz prawo do prywatności, miru domowego i wolności. W związku z tym, sąd wydał nakaz zaprzestania naruszania tych dóbr oraz zakaz prowadzenia jakichkolwiek działań windykacyjnych wobec dłużnika. Ponadto, windykator został obciążony zobowiązaniem do wypłaty dłużnikowi zadośćuczynienia za wyrządzone szkody w wysokości 15 tysięcy złotych, oraz wpłacenia kwoty 5 tysięcy złotych na cel społeczny.

Pomimo, że polskie prawo nie przewiduje precedensu prawnego orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie, może przynieść istotne zmiany w procesie dochodzenia wierzytelności.

Wyrok ten przede wszystkim może być podstawą do skierowania żądania naruszenie prawa przez windykatora a także może przyczynić się do poprawy sytuacji osób, które mają wątpliwości co do istnienia ich zadłużeń oraz wprowadzić dodatkowe wymogi dla firm windykacyjnych, które będą musiały potwierdzać istnienie wierzytelności, których dochodzą w imieniu wierzycieli. Stanowisko sądu w odniesieniu do działań podejmowanych przez windykatora na zlecenie banku może mieć istotny wpływ na całą branżę windykacyjną, ponieważ podkreśla istnienie nowych obowiązków po stronie windykatora, które dotychczas nie były powszechnie wykonywane.

Przypominamy, że obecnie procedury zakładają, że windykator nie zajmuje się wyjaśnianiem sporu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem w kwestii istnienia wierzytelności. Jego zadaniem jest jedynie podejmowanie działań mających na celu odzyskanie wierzytelności. Warto jednak zaznaczyć, że wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Sygnatura akt: IV C 521/21

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version