Amerykańscy politycy są coraz bliżej porozumienia w sprawie limitu zadłużenia. Jednak czas pędzi nieubłaganie, a sekretarz stanu USA, Janet Yellen, potwierdza swoją prognozę, że obecny limit zadłużenia zostanie przekroczony już na początku czerwca. Ponadto, problemy mogą pojawić się również po osiągnięciu porozumienia.

POLECAMY: Stanom Zjednoczmy grozi bankructwo

Agencja Reuters informuje, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji, że po czwartkowym spotkaniu między Speakerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthy’m a prezydentem Joe Bidenem, mają być finalizowane szczegóły porozumienia. Celem porozumienia jest podniesienie limitu zadłużenia USA na okres dwóch lat, jednocześnie wprowadzając ograniczenia wydatków w większości obszarów, z wyjątkiem obronności i wsparcia dla weteranów.

Przypominamy, że w ostatnich tygodniach słyszeliśmy podobne zapewnienia regularnie, a jak dotąd nie udało się osiągnąć porozumienia.

Zgodnie z amerykańską konstytucją, Kongres musi zatwierdzać każdą decyzję dotyczącą zadłużenia kraju. Od roku 1917 procedura ta została uproszczona, polegając na ustanowieniu przez Kongres limitu, który nie może być przekroczony w zakresie emisji nowych papierów dłużnych.

W ostatnich dekadach dług publiczny Stanów Zjednoczonych wzrastał znacznie szybciej niż wcześniej, co skutkuje koniecznością regularnego podnoszenia limitu zadłużenia co kilka lat.

W rezultacie podobne kryzysy polityczne wokół podnoszenia limitu zadłużenia zdarzały się w ostatnich dekadach w Ameryce wielokrotnie. Dlatego też wielu obserwatorów przewiduje, że i tym razem w ostatniej chwili dojdzie do podniesienia pułapu zadłużenia. Jednak eksperci wskazują, że obecna sytuacja jest bardzo trudna oraz coraz większą nieprzewidywalność amerykańskich polityków do polityki Bidena co może w rezultacie doprowadzić do braku zgody na podwyższenie limitu i bankructwo USA.

Sekretarz stanu USA ostrzega. Problemy mogą wystąpić także w razie porozumienia

W środę, sekretarz stanu USA Janet Yellen ponownie wyraziła swoje zaniepokojenie obecną sytuacją i potwierdziła wcześniejsze szacunki, że obecny limit długu USA zostanie przekroczony już na początku czerwca. W przypadku braku podniesienia limitu przez Kongres przed tym terminem, Yellen uważa, że jest „prawie pewne”, że rząd USA nie będzie w stanie spełniać swoich zobowiązań.

Wcześniej, w poniedziałek, Yellen wspomniała, że takie ryzyko może wystąpić już nawet 1 czerwca.

Obawiamy się też, że nawet jeśli dojdzie do porozumienia na ostatnią chwilę, wywoła to bardzo poważne napięcia na rynkach finansowych. Widzimy właśnie ich początki – stwierdziła Yellen.

Sekretarz stanu Janet Yellen odniosła się również do wzrostu rentowności amerykańskich obligacji, który miał miejsce w ostatnich dniach. Ten wzrost doprowadził rentowność obligacji blisko poziomów sprzed bankructwa Sillicon Valley Bank. Wzrost ten w marcu był jednym z czynników, które przyczyniły się do upadku tego banku.

Wnioski z 2011 r. nie nastrajają optymistycznie.

W 2011 roku, gdy doszło do opóźnienia w podniesieniu limitu zadłużenia, miało to poważne konsekwencje. Po raz pierwszy w historii, rating USA został obniżony. Dodatkowo, amerykańskie giełdy doświadczyły spadków o około 20% wartości, przy czym największe spadki miały miejsce po zawarciu porozumienia.

Eksperci podkreślają, że teraz również nie należy oczekiwać euforii na rynkach po osiągnięciu porozumienia. Wręcz przeciwnie, można się spodziewać „poważnych turbulencji” – jak stwierdza Michael Reynolds, wiceprezydent ds. strategii inwestycyjnych w Glenmede, w swojej wypowiedzi dla CNN.

Jest to spowodowane tym, że Departament Skarbu USA będzie zmuszony zasypać rynek krótkoterminowymi obligacjami, co może prowadzić do kryzysu płynności i „wyciągnięcia” pieniędzy z rynków akcji, gdy inwestorzy będą bardziej skłonni wybierać dostępne w nadmiarze i zapewniające atrakcyjne oprocentowanie amerykańskie papiery dłużne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version