Według naukowców, istnieje potencjał przyszłościowego wykorzystania pieluch jednorazowych w budownictwie. Badania wykazały, że pampersy mogą stanowić nawet do 8 procent objętości piasku w betonie i zaprawie.

Jednorazowe pieluchy są tradycyjnie produkowane z różnych materiałów, takich jak pulpa drzewna, bawełna, sztuczny jedwab wiskozowy oraz tworzywa sztuczne, w tym poliester, polietylen i polipropylen.

Jednak ekolodzy podkreślają, że jednorazowe pieluchy mają negatywny wpływ na klimat ze względu na skomplikowany proces ich produkcji oraz problem z ich utylizacją. Składniki chemiczne i tworzywa sztuczne używane do produkcji pieluch mogą przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska i generować odpady, które trudno jest przetworzyć.

Ich zdaniem wykorzystanie pampersów w budownictwie może przynieść pewne korzyści, takie jak redukcja zużycia piasku, który jest ważnym zasobem naturalnym.

Według informacji opublikowanych w „Scientific Reports”, naukowcy z Indonezji, w tym Zuraida Siswanti z University of Kitakyushu w Japonii, przeprowadzili badania, w których eksperymentowali z wykorzystaniem jednorazowych odpadów pieluchowych w budowie betonu i zapraw. W swoim eksperymencie połączyli wypłukane, wysuszone i rozdrobnione jednorazowe odpady pieluchowe z cementem, piaskiem, żwirem i wodą.

POLECAMY: Teorie klimatystów obalone. Mięso z laboratorium bardziej szkodzi klimatowi

Po 28 dniach, próbki, które zawierały różne proporcje „pieluchowych” odpadów, były testowane pod kątem wytrzymałości, aby ocenić, jaką siłę były w stanie wytrzymać. Następnie autorzy przeprowadzili obliczenia dotyczące maksymalnego udziału piasku, który można zastąpić jednorazowymi odpadami pieluchowymi w różnych materiałach budowlanych potrzebnych do budowy domu o powierzchni 36 metrów kwadratowych, zgodnie z indonezyjskimi normami budowlanymi.

Badania wykazały, że jednorazowe odpady pieluchowe mogą zastąpić nawet do 10 procent piasku niezbędnego do formowania betonowych słupów i belek w trzypiętrowym domu. Ten odsetek wzrasta do 27 procent w przypadku betonowych słupów i belek w domu jednorodzinnym. W przypadku zaprawy używanej do ścian działowych, pieluchy jednorazowe mogą zastąpić nawet do 40 procent piasku, ale w przypadku zaprawy do podłóg i kostki brukowej jedynie 9 procent.

Podsumowując, wykorzystanie pieluch może zastąpić do 8 procent piasku, jeśli wziąć pod uwagę całą ilość betonu i zaprawy potrzebnej do budowy parterowego domu o powierzchni 36 metrów kwadratowych. Odpowiada to około 1,7 metra sześciennego odpadów. Aby to przeliczyć, potrzebnych jest około 200 jednorazowych pieluch, które można wykorzystać do budowy domu o takiej powierzchni.

Badacze chwalą się, że już powstał pierwszy dom z wykorzystaniem pieluch. Teraz będą przeprowadzane testy, aby sprawdzić, jak materiał zwanego „pampersobetonem” zachowuje się w dłuższej perspektywie czasowej.

Według tych badaczy, zastosowanie pieluch z recyklingu jako surowca do produkcji kompozytowych materiałów budowlanych mogłoby przyczynić się do redukcji ilości odpadów na składowiskach. Dodatkowo, wykorzystanie tych pieluch mogłoby zmniejszyć zapotrzebowanie na coraz trudniej dostępny piasek. Istnieje również argument dotyczący walki ze zmianami klimatycznymi, ponieważ produkcja materiałów budowlanych, takich jak beton, cegła, drewno czy ceramika, wiąże się z emisją dwutlenku węgla, a wykorzystanie pieluch jako surowca mogłoby przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego.

Jednocześnie, naukowcy nie przeprowadzili jeszcze badań dotyczących śladu węglowego wynikającego z oddzielania elementów plastikowych od włókien organicznych w pieluchach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version