Marcin Krupa, prezydent Katowic, niedawno zdecydował się zrezygnować z członkostwa w prezydenckiej Radzie ds. Samorządu Terytorialnego. Podobnie jak wielu innych członków różnych doradczych gremiów działających przy prezydencie, podjął tę decyzję w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy oznaczonej jako „lex Tusk”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Duda ogłosił, że podpisze niekonstytucyjną ustawę „Lex Tusk” w zakresie powołania politycznej komisji ds. rosyjskich wpływów
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją decyzję o podpisaniu ustawy dotyczącej powołania komisji mającej zbadać rosyjskie wpływy, która jest znana jako „lex Tusk”. Ta decyzja spotkała się z krytyką ze strony całej opozycji, wielu prawników oraz konstytucjonalistów.
„Jako prezydent miasta i samorządowiec muszę głośno zaprotestować przeciwko uchwaleniu tzw. lex Tusk, które w opinii wielu autorytetów z obszaru prawa jawnie narusza demokratyczne wolności każdego obywatela m.in. poprzez łamanie fundamentalnej zasady domniemania niewinności oraz braku możliwości rozstrzygania spraw przed niezawisłymi sądami” – napisał w środę na swoim profilu prezydent Katowic Marcin Krupa. „Dlatego jestem zmuszony do rezygnacji z członkostwa w Radzie do Spraw Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP” – oświadczył samorządowiec.
„Ta ustawa to działanie negujące standardy demokracji i zapowiedź kampanii wyborczej, w której nie będzie żadnych zasad i liczenia się z wyborem Polek i Polaków. Nie godzę się na tak rażące rozbieżności w podejściu do człowieka i obywatela Unii Europejskiej” – napisał w liście do prezydenta Dudy.
Również rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Stanisław Mazur, zdecydował się zrezygnować z członkostwa w Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji, która jest organem doradczym prezydenta.
W liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, prof. Mazur wyraził swoje przekonanie, że podpisanie przez prezydenta ustawy dotyczącej Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022 może mieć poważne i trudne do przewidzenia konsekwencje dla demokracji w kraju. Wyraził również swoje obawy dotyczące wad prawnych tej ustawy oraz jej charakteru antydemokratycznego, co skłoniło go do podjęcia decyzji o rezygnacji z członkostwa w Radzie.
Decyzję o opuszczeniu Narodowej Rady Rozwoju podjął również Wirusolog, prof. Krzysztof Pyrć. W liście skierowanym do prezydenta napisał: „W obliczu podpisania przez Pana Prezydenta ustawy, która umożliwia niszczenie wolności i demokracji w imię interesów partyjnych, nie mogę pozostać bierny”. Jego decyzję motywuje troska o wolności i demokrację, które uważa za zagrożone w wyniku tej ustawy.
Natomiast Beata Stelmach, była podsekretarz stanu w MSZ w latach 2011-2013 i członkini rad nadzorczych spółek giełdowych, zdecydowała się zrezygnować z członkostwa w Radzie ds. Przedsiębiorczości powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W rozmowie z serwisem money.pl wyraziła swoje przekonanie, że ustawy, takie jak „lex Tusk”, są elementem politycznej gry i narażają demokratyczny porządek państwa. Oświadczyła również, że nie widzi dla siebie miejsca, kiedy polityka tak silnie ingeruje w codzienne życie obywateli, poświęcając wiele lat na budowanie demokracji.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.