Polityczny i nielegalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej posiada wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencję w sprawach prawa łaski, co oznacza, że jego decyzje mają ostateczne skutki prawne. Orzeczenie to zostało wydane w piątek w związku ze sporem kompetencyjnym między prezydentem a Sądem Najwyższym w zakresie prawa łaski.
POLECAMY: Sprawa łaski dla Kamińskiego w TK przełożona
W drugim punkcie orzeczenia Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że Sąd Najwyższy nie posiada kompetencji do sprawowania kontroli skutkującej wykonywaniem przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej kompetencji w zakresie prawa łaski. Orzeczenie to zostało przyjęte większością głosów. Jednak sędziowie Piotr Pszczółkowski i Michał Warciński złożyli odrębne zdanie w tej sprawie.
Przedmiotem sporu kompetencyjnego było pytanie:
1) jaki charakter ma kompetencja, o której mowa w art. 139 w związku z art. 144 ust. 3 pkt 18 Konstytucji:
a) czy jest to uprawnienie Prezydenta RP, które wykonuje on osobiście i bez ingerencji innych podmiotów;
b) czy jest to uprawnienie, które jest realizowane przy udziale innych podmiotów, a jeśli tak, to które organy uczestniczą w wykonywaniu tej kompetencji i czy jest wśród nich Sąd Najwyższy;
2) czy Sąd Najwyższy może dokonywać wiążącej interpretacji przepisów Konstytucji w związku z wykonywaniem przez Prezydenta RP prerogatywy, o której mowa w art. 139 i decydować o tym, czy została ona skutecznie zastosowana.
Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał tę sprawę w składzie 11 sędziów. Jest ona związana z nieprawomocnym wyrokiem, który został wydany wobec Mariusza Kamińskiego i innych osób z byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA).
W marcu 2015 roku, Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście wydał wyrok w pierwszej instancji skazujący Mariusza Kamińskiego (obecnie minister spraw wewnętrznych i administracji) oraz Macieja Wąsika (ówczesnego zastępcę Kamińskiego w CBA, obecnie wiceministra SWiA) na 3 lata pozbawienia wolności. Skazano ich między innymi za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w trakcie tzw. „afery gruntowej” w 2007 roku. Dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA zostało skazanych na kary po 2,5 roku więzienia w tej samej sprawie.
Po rozpatrzeniu apelacji przez Sąd Okręgowy w Warszawie, prezydent Andrzej Duda w listopadzie 2015 roku ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych, zanim SO mógł zbadać ich apelacje. W marcu 2016 roku Sąd Okręgowy uchylił wyrok Sądu Rejonowego i w związku z aktami łaski prezydenta umorzył sprawę w sposób prawomocny.
Jednak sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, ponieważ oskarżyciele posiłkowi złożyli kasacje od orzeczenia SO o umorzeniu. SN zawiesił swoje postępowanie po skierowaniu sprawy do Trybunału Konstytucyjnego. Ostatnio, po sześciu latach, Sąd Najwyższy podjął decyzję o wznowieniu tego postępowania kasacyjnego z urzędu. Wyznaczono termin rozprawy kasacyjnej w sprawie osób z byłego kierownictwa CBA na 6 czerwca bieżącego roku.
Rozprawa w sprawie sporu kompetencyjnego miała pierwotnie odbyć się w środę, ale została przełożona na piątek.
Warto zaznaczyć, że dwaj sędziowie, Zbigniew Jędrzejewski i Bogdan Święczkowski, którzy zyskali miano „buntowników”, zdecydowali wziąć udział w rozpoznaniu sprawy. W swoim piśmie skierowanym do Julii Przyłębskiej, przewodniczącej Trybunału Konstytucyjnego, wyrazili oni stanowisko, że ich udział w rozprawie nie zmienia ich wcześniejszego stanowiska zawartego w piśmie sześciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 3 stycznia 2023 roku. W tym piśmie sędziowie wyrazili przekonanie, że Julia Przyłębska nie pełni już funkcji Prezesa Trybunału z uwagi na upływ 6-letniej kadencji.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.