Koloseum w Rzymie stanie się bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych: jeden z symboli Włoch został wyposażony w windę. Zostało to zaprezentowane we wtorek wieczorem podczas ceremonii przez włoskiego ministra kultury Gennaro Sangiuliano i Alfonsinę Russo, dyrektor parku archeologicznego Koloseum.

Przeszklona kabina windy nie tylko umożliwi turystom podziwianie widoków na amfiteatr Flawiuszów i otaczającą go scenerię, ale także uchroni ich przed koniecznością pokonywania pieszo 100 niezwykle stromych schodów. Nowoczesne urządzenie zabierze odwiedzających do galerii między drugim a trzecim piętrem, nowej przestrzeni udostępnionej po renowacji.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/06/winda-coloseum.mp4

W ceremonii wziął również udział aktor filmowy Russell Crowe. Wraz z licznie zgromadzoną publicznością mógł on wysłuchać orkiestry symfonicznej, która zagrała kilka kompozycji z filmu „Gladiator”, w którym Crowe zagrał swoją najważniejszą rolę.

Budowa Koloseum, które mogło pomieścić ponad 50 tysięcy osób, trwała osiem lat za panowania rzymskich cesarzy z dynastii Flawiuszów. Budowa największego amfiteatru w starożytnym świecie rozpoczęła się w 72 roku za panowania cesarza Wespazjana, a w 80 roku poświęcił go cesarz Tytus. W starożytnym Rzymie Amfiteatr Flawiuszów służył do wystawiania widowisk rozrywkowych, w tym słynnych walk gladiatorów.

Obecnie Koloseum to nie tylko majestatyczny obiekt architektoniczny i najbardziej rozpoznawalny punkt orientacyjny Rzymu, ale także ważna przestrzeń kulturalna. W ubiegłym roku odwiedziło je około siedmiu milionów osób, co czyni je jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version