Polscy rezerwiści są zobligowani do pokrywania kosztów transportu na szkolenie do wyznaczonej jednostki wojskowej z własnych środków. Taka sytuacja ma miejsce z powodu istniejącej luki w ustawie „O obronie ojczyzny”. Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zabrało głos w tej skandalicznej sprawie.
Major rezerwy z Podkarpacia otrzymał wezwanie na tygodniowe ćwiczenia w Centrum Szkolenia Łączności w Zegrzu, które znajduje się 400 kilometrów od jego miejsca zamieszkania. W dokumencie nie było jednak zawartej informacji dotyczącej pokrycia kosztów dojazdu do jednostki. W związku z tym, mężczyzna podjął działania w celu wyjaśnienia tej kwestii. Skontaktował się z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Jaśle oraz wysłał zapytanie w tej sprawie do jednostki w Zegrzu.
POLECAMY: Policja i SOP jako opcje służby zastępczej zamiast wojska – decyzja MON
Odkryło się, że rezerwiści muszą teraz opłacać koszty dojazdu na szkolenie z własnej kieszeni. Zgodnie z regulacjami z 1967 roku przewidywano zwrot tych kosztów, jednak w nowej ustawie „O obronie ojczyzny” ta możliwość została pominięta.
W liście, który został zacytowany przez RMF FM, pan Andrzej przyznał, że nie chce unikać swoich obowiązków wobec ojczyzny, ale czuje pewne niezrozumienie w tej sprawie. Dodał również, że nie wybiera się na szkolenie dla własnej przyjemności i że mogło być gorzej, gdyby został skierowany do Szczecina, gdzie koszty podróży byłyby jeszcze wyższe.
MON wyjaśnia i zapowiada zmiany
W rozmowie z rozgłośnią Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) ogłosiło plan zmiany przepisów. Nowelizacja ustawy ma na celu umożliwienie zwrotu kosztów podróży rezerwistom.
Z oświadczenia Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji wynika, że decyzja została podjęta z myślą o dobru powoływanych żołnierzy pasywnej rezerwy. Resort obrony rozpoczął prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie zmian w regulacjach ustawy „O obronie Ojczyzny”.
Instytucje wojskowe podkreślają, że zmiany w przepisach powinny być skoncentrowane przede wszystkim na korzyściach dla polskich Sił Zbrojnych. Jednym z ich priorytetów jest dbanie o wizerunek Wojska Polskiego oraz zapewnienie efektywności szkoleń dla rezerwistów.
Obecnie nie są dostępne szczegółowe informacje dotyczące konkretnych rozwiązań przygotowywanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON).