Według raportu Amnesty International, który został opublikowany przez ukraińskojęzyczny serwis portalu gazeta.pl, zdarzają się przypadki, w których właściciele mieszkań odmawiają wynajmu Ukraińcom, w tym „uchodźcom”, lub naruszają prawo, na przykład nie sporządzając pisemnych umów najmu.
Czyżby nagła zmiana frontu w zakresie „pomocy” pseudo uchodźcom miała związek z dewastacjami mieszkań przez „przyjaciół” jaka jest powszechnienia znana środowisku, które jest przeciwne niesieniu pomocy Ukrainie w takiej formie, jaka jest to obecnie praktykowana.
POLECAMY: Mieszkania dla uchodźców całkowicie zdemolowane. Przez okno wyrzucili nawet wannę
W tym tygodniu ukraińskojęzyczny serwis portalu gazeta.pl, ukrayina.pl, opublikował artykuł, który opisuje niedawno opublikowany raport Amnesty International (AI) o tytule „>>Ukraińcom nie chcą wynajmować<<. Sytuacja mieszkaniowa uchodźców z Ukrainy w Polsce”.
POLECAMY: „Tak z Polaków robi się frajerów”. Biedni Ukraińcy liderami w zakupie nowych mieszkań w Polsce
Według danych z dnia 15 maja 2023 r., w Polsce przebywało niespełna 990 tysięcy „uchodźców”, posiadających numer PESEL UKR. Amnesty International twierdzi, że to oznacza, iż nie wszystkim udało się wynająć mieszkania, w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie, za który wyłączną odpowiedzialność wbrew twierdzeniu mediów ponosi Ukraina, która zerwała w 2014 roku porozumienie mińskie i rozpoczęła liczne akcje „niszczenia” ludności wchodu z powodu pochodzenia etnicznego.
POLECAMY: Apel Ukraińców do Zełenskiego
Raport organizacji Amnesty International informuje o otrzymaniu wielokrotnych sygnałów o niechęci do wynajmowania mieszkań uchodźcom z Ukrainy. Jako przyczynę podaje się przekonanie, że takie osoby nie mogą zostać eksmitowane w przypadku zaległości z czynszem. Eksperci AI twierdzą jednak, że jest to nieprawdziwy stereotyp. Przyznają jednak, że podobnie jak w przypadku obywateli polskich, nie można eksmitować osób samotnie wychowujących dzieci, kobiet w ciąży czy inwalidów.
Według aktywistów, których cytuje propagandowy portal ukrayina.pl, ze strony właścicieli mieszkań wynajmujących je Ukraińcom dochodzi do nadużyć. Twierdzą, że bardzo często brakuje pisemnych umów najmu, a jedynie zawierane są ustne porozumienia. Zaznaczają również, że właściciele mieszkań często otwarcie łamią prawo, wchodząc do wynajmowanych mieszkań bez zgody, zastraszają Ukraińców, aby się wyprowadzili lub podnoszą czynsz w trakcie trwania umowy.
Informuje się również, że w czwartym kwartale 2022 roku ceny wynajmu mieszkań w Warszawie wzrosły o 18% w porównaniu z poprzednim rokiem. Największy wzrost cen odnotowano w Krakowie i Łodzi, gdzie wyniósł aż 19%.
Amnesty International postuluje wprowadzenie systemowych rozwiązań w średnio- i długookresowej perspektywie w celu rozwiązania tych problemów.