W mediach społecznościowych tzw. „Polskiego Korpusu Ochotniczego” ogłoszono, że polscy ochotnicy, którzy walczą u boku Ukrainy, przyznali się do udziału w ataku na obwód biełgorodzki w niedzielę 4 czerwca. Przypominamy, że według polskiego prawa, udział w konflikcie jako najemnik w obcym państwie jest nielegalny i stanowi przestępstwo.

POLECAMY: Francuski europoseł: Polska wciąga kraje UE w „wojnę” na Ukrainie wbrew ich woli i interesom

W niedzielę, 4 czerwca, polscy ochotnicy, którzy walczą u boku Ukrainy, ogłosili, że brali udział w ataku na obwód biełgorodzki. Ich oświadczenie zostało opublikowane w mediach społecznościowych pod nazwą „Polski Korpus Ochotniczy”.

POLECAMY: Kijowski reżim chce światu zgotować piekło. WP: Do ataku na Rosję wykorzystano polski i amerykański sprzęt bojowy

Prawdopodobnie mowa jest o penetracji obwodu biełgorodzkiego, do której doszło 22 maja.

„Każdy zadaje nam pytanie, czy uczestniczyliśmy w operacji na terenie obwodu biełgorodzkiego. Odpowiedź jest jednoznaczna: oczywiście, że tak” – czytamy w komunikacie Polskiego Korpusu Ochotniczego. Według uczestników, jego członkowie brali udział w ataku razem z Rosyjskim Korpusem Ochotniczym.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/06/Polscy-najemnicy.mp4

Przypominamy, że według publikacji „The Washington Post” oddział walczący po stronie Ukrainy do ataku na rosyjski obwód biełgorodzki użył co najmniej czterech pojazdów taktycznych, które pierwotnie zostały dostarczone Ukrainie przez Polskę i Stany Zjednoczone. Amerykańscy urzędnicy, którzy są cytowani jako źródło informacji przez gazetę, wyrazili wątpliwości co do takiego użycia sprzętu amerykańskiego i wezwali Ukrainę do zabezpieczenia dostarczanych przez nią materiałów.

W bieżącym tygodniu kontynuowane są ataki. W czwartek grupa Legionu Wolnej Rosji opublikowała nagranie, które rzekomo przedstawia ataki na terytorium Rosji. Według informacji podanych przez amerykańską gazetę, nagranie zostało zarejestrowane około półtora kilometra od granicy w rosyjskiej miejscowości Nowa Tawołżanka. W piątek grupa opublikowała również zdjęcie pojazdu operującego w miejscowości. W nocy z soboty na niedzielę dochodziło do ostrzału obszarów przygranicznych obwodu biełgorodzkiego.

Udział najemników w konflikcie innego państwa co mówi na to polskie prawo

Według polskiego prawa, udział w konflikcie jako najemnik w obcym państwie jest nielegalny i stanowi przestępstwo.

Polskie przepisy prawne dotyczące najemnictwa w konflikcie zbrojnym są zgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym, a w szczególności z Konwencją haską IV z 1907 r. oraz Protokołem dodatkowym II z 1977 r. do tej konwencji. Zgodnie z nimi, udział w konflikcie jako najemnik jest zabroniony i uważany za naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.

Przyjęcie obowiązków w zakazanej prawem międzynarodowym wojskowej służbie najemnej jest w świetle polskiego Kodeksu karnego przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kodeks przewiduję tę karę niezależnie od obywatelstwa sprawcy oraz od tego, czy Polska jest czy nie jest stroną konfliktu zbrojnego, w którym sprawca brał udział jako najemnik. Regulacja ta znajduje się w art. 141 k.k.

Taka sama kara grozi za prowadzenie zaciągu obywateli polskich lub przebywających w Polsce cudzoziemców do służby w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej. Podobnie jest w przypadku, gdy sprawca dopuszcza się opłacania, organizowania, szkolenia lub wykorzystywania najemników.

Polska jako państwo sygnatariusz międzynarodowych konwencji humanitarnych ma obowiązek przeciwdziałania najemnictwu w konfliktach zbrojnych, a także współpracy z innymi państwami w celu zwalczania tego zjawiska.

Kim są najemnicy?

Prawo międzynarodowe uznaje za najemnika osobę, która:

  • została specjalnie zwerbowana w kraju lub za granicą do walki w konflikcie zbrojnym;
  • rzeczywiście bierze bezpośredni udział w działaniach zbrojnych;
  • bierze udział w działaniach zbrojnych głównie w celu uzyskania korzyści osobistej i otrzymała od strony konfliktu lub w jej imieniu obietnicę wynagrodzenia materialnego wyraźnie wyższego od tego, które jest przyrzeczone lub wypłacane kombatantom mającym podobny stopień i sprawującym podobną funkcję w siłach zbrojnych tej strony;
  • nie jest obywatelem strony konfliktu ani stałym mieszkańcem terytorium kontrolowanego przez stronę konfliktu;
  • nie jest członkiem sił zbrojnych strony konfliktu; oraz
  • nie została wysłana przez państwo inne niż strona konfliktu w misji urzędowej jako członek sił zbrojnych tego państwa.

Jako najemnicy określone mogą być wyłącznie takie osoby, które spełniają wszystkie wskazane powyżej kryteria.

Przypominamy, że zgodnie z art. 304 § 1 k.p.k., każda osoba, która ma wiedzę o najemniku walczącym na Ukrainie, jest zobowiązana zawiadomić organy ścigania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version