Sąd Najwyższy (SN) zdecyduje, czy w przypadku sporu dotyczącego nabycia lub utraty członkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym, konieczne jest wyczerpanie postępowania wewnątrzorganizacyjnego przed wystąpieniem do sądu cywilnego.

Sąd Najwyższy ma orzec, czy osoba, której odwołanie w postępowaniu wewnątrzorganizacyjnym stowarzyszenia ogrodowego zostało opóźnione, ma prawo wystąpić do sądu cywilnego w celu rozstrzygnięcia sporu. Sprawa ta została skierowana do Sądu Najwyższego przez Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Sąd Apelacyjny w Krakowie rozpatruje odwołanie lokalnego działkowicza, który żąda uchylenia uchwały miejscowego oddziału PZD (Polski Związek Działkowców), odmawiającej mu ponownego przyjęcia do grona członków. Pomimo złożenia odwołania do okręgowego zarządu PZD, dotąd nie zostało ono rozpatrzone. Wobec tego, działkowicz złożył pozew o uchylenie wspomnianej uchwały, argumentując, że nie istniały podstawy do odmowy jego przyjęcia jako członka. Sąd Okręgowy w Krakowie uznał, że w takiej sytuacji następuje czasowa niedopuszczalność drogi sądowej, która będzie trwać do czasu rozpatrzenia odwołania w postępowaniu wewnętrznym Stowarzyszenia. W rezultacie, sąd odrzucił pozew. Sąd Okręgowy jako podstawę swojej decyzji wskazał na przepis art. 50 ust. 1 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, który stanowi, że w sprawach nabycia lub utraty członkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym osoba zainteresowana może dochodzić swoich praw w sądzie jedynie po wyczerpaniu drogi wewnątrzorganizacyjnej, w terminie 30 dni od otrzymania uchwały stowarzyszenia działkowców.

Sąd Apelacyjny, w składzie sędziów Wojciecha Żukowskiego, Józefa Wąsika i Kamila Grzesika, zgłosił wątpliwości dotyczące trafności decyzji Sądu Okręgowego i wystąpił do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym w tej sprawie. Warto w tym miejscu dodać, że Wojciech Żukowski i Kamil Grzesiak nie posiadaj należytego umocowania do wydawania orzeczeń w sprawach cywilnych, Nasze stanowisko w tym zakresie zostało potwierdzone we wczorajszym wyroku TSUE. Więcej o tym przeczytasz w artykule: TSUE: Neosędziowie nie posiadają uprawnienia do wydawania orzecznictw. Polski wymiar „sprawiedliwości” w potrzasku

W uzasadnieniu swojego wniosku, Sąd Apelacyjny wskazał, że w dosłownym sensie decyzja Sądu Okręgowego wydaje się być słuszna. Jednak istnieje również możliwość innej interpretacji przepisu art. 50, ponieważ powód podjął wszelkie dostępne mu działania w celu wyczerpania wewnętrznej ścieżki w organizacji, tj. złożył odwołanie zgodnie ze statutem, jednak organy stowarzyszenia pozwanej strony do tej pory nie rozpoznały go i nie zamierzają tego uczynić aż do prawomocnego zakończenia postępowania przed sądem.

Jeśli organy stowarzyszenia nie rozpatrzą odwołania osoby zainteresowanej, ta osoba nie będzie miała możliwości dochodzenia swoich praw przed sądem. Akceptacja takiego stanu czasowej niedopuszczalności drogi sądowej oznaczałaby, że organy stowarzyszenia mają kontrolę nad możliwością dochodzenia praw związanych z nabyciem lub utratą członkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym, bez jakiejkolwiek kontroli z zewnątrz.

Sąd Apelacyjny wskazuje, że gdyby sprawa mogła być rozpatrzona przez sąd, istniałaby możliwość przeprowadzenia sądowej kontroli w celu sprawdzenia, czy procedury stosowane przez organy stowarzyszenia ogrodowego nie są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i nie naruszają prawa do sądu (zgodnie z art. 45 konstytucji). Szkoda tylko, ze ten sam sąd nie zauważa, że w składzie orzekającym zasiadają osoby, które nie są sędziami w rozumieniu polskiego prawa co powoduje, że wydane orzeczenie jest wadliwe prawnie i podlega uchyleniu z mocy prawa.

Sygnatura akt: III CZP 40/23

Warto w tym miejscy dodać, że wydawane orzecznictwa przez neo-sędziów podlegają uchyleniu z mocy prawa. W przypadku postępowań cywilnych na podstawie art. 379 pkt 4 in fine k.p.c., a karnych na podstawie art. 439 § 1 pkt 6 in fine k.p.k.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version