Wyniki Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego w Łodzi są zatrważające. Zdający obcokrajowcy stanowią jedynie niewielki odsetek, nieco ponad 6 procent, którzy zdołali go zaliczyć. Ten dramatyczny wynik można przypisać istniejącym różnicom w programach nauczania medycyny pomiędzy uczelniami w Polsce a za naszą wschodnią granicą. Co więcej, okazało się, że zdający nie posiadają wystarczającej znajomości języka polskiego, aby rozwiązywać testy z zakresu medycyny.
POLECAMY: W Łodzi 900 'lekarzy’ przystąpi do egzaminu. W grupie tej przewagę mają Ukraińcy i Białorusini
Wyniki Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego są faktycznie rozczarowujące lub wręcz żenujące, jeśli spojrzeć na poziom wiedzy medycznej zdających. Spośród 752 medyków z zagranicy, którzy przystąpili do egzaminu w Atlas Arenie w poniedziałek, tylko 51 zdołało go zaliczyć, co stanowi jedynie 6,78 procent piszących. Piszący mieli do dyspozycji 4 godziny, aby odpowiedzieć na 200 pytań, z pięcioma możliwymi odpowiedziami do wyboru dla każdego pytania.
POLECAMY: MZ: Ukraińscy medycy po 45-godzinnym kursie języka polskiego będą w stanie leczyć Polaków
Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, doktor habilitowany Rafał Kubiak, informuje, że jedynie 51 osób uzyskało pozytywny wynik, co oznacza, że nie zdało egzaminu aż 93,22% z 752 zdających, czyli 701 osób.
Aby zaliczyć egzamin, konieczne było udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 60% pytań, co przekłada się na zdobycie co najmniej 120 punktów. Średni wynik wynosił 93,2 punktu, a najlepszy możliwy wynik to 140 punktów, a najniższy to 42 punkty. Najłatwiejsze pytania dotyczyły chirurgii ogólnej z chirurgią urazową, natomiast najtrudniejsze dotyczyły psychiatrii.
W poprzednim roku, w dwóch sesjach, do egzaminu przystąpiło łącznie 1123 medyków, z których zdane go 147, co stanowiło 13% piszących. W roku 2021, do egzaminu przystąpiło 652 medyków spoza Unii Europejskiej, z których zdało go 93 osób, co stanowiło 14% piszących. Każdy uczestnik egzaminu musi uiścić opłatę w wysokości 700 złotych za możliwość przystąpienia do niego.
Przed rozpoczęciem egzaminu „medycy” z Ukrainy i Białorusi, zwracali uwagę na istniejące różnice w programie nauczania na ich uczelniach. Na przykład, lekarz chorób wewnętrznych z Białorusi w wypowiedzi do lokalnych mediów opowiadał, że podczas studiów niewiele uwagi poświęcono ginekologii i położnictwu, pediatrii i psychiatrii. Przed przystąpieniem do egzaminu LEW musiał on samodzielnie opanować materiał z programu obowiązującego na polskich uczelniach medycznych. Niektórzy zdający musieli nadrobić zaległości w nauce przez okres 6-8 miesięcy. Natomiast inny medyk z Ukrainy, który przebywał w Polsce od 8 lat, nie przygotowywał się ani nie uzupełniał materiału przed egzaminem, choć ukończył studia medyczne w 1992 roku.
W Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi, która obejmuje obszar nieco różny od terenu województwa łódzkiego, znajduje się spis 157 lekarzy spoza Unii Europejskiej, praktykujących na tym terenie. Część z nich przybyła do Łodzi i podjęła pracę w zawodzie jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
Lekarz spoza Unii Europejskiej, który chce pracować w zawodzie w Polsce, ma dwie możliwości. Może ubiegać się o nostrifikację dyplomu przed Naczelną Izbą Lekarską lub zdać Lekarski Egzamin Weryfikacyjny (LEW).
Dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi twierdzi, że dramatycznie niski wynik zdawalności LEW nie budzi jego zdziwienia.
Dr Czekalski podkreśla, że poziom kształcenia w krajach spoza Unii Europejskiej jest zróżnicowany, ale w większości przypadków jest niski i nie spełnia norm przyjętych w Polsce i UE. Zarówno podczas kształcenia podstawowego, jak i podyplomowego (specjalizacyjnego), wiedza i umiejętności często są niewystarczające, aby sprostać wymogom obowiązującym w Polsce. Z tego powodu, pomimo że LEW jest stosunkowo prosty, bardzo mały odsetek kandydatów zdaje ten egzamin. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku nostrifikacji dyplomu i znajomości języka polskiego. Tylko niewielki odsetek zdających spełnia wymogi dotyczące pracy lekarza w Polsce. Dr Czekalski proponuje wprowadzenie obowiązkowego stażu trwającego co najmniej rok dla lekarzy spoza Unii Europejskiej, pod warunkiem przedstawienia wiarygodnych dokumentów potwierdzających wykształcenie.
Dr Czekalski zauważa paradoks, że w przypadku kandydata ubiegającego się o warunkowe prawo wykonywania zawodu stawia się niższe wymagania niż absolwentowi polskich wydziałów lekarskich.
Stawianie przez samorząd lekarski wymagań takich samych jak dla polskich lekarzy spotkało się z wniesieniem skargi przez Ministerstwo Zdrowia do Sądu Najwyższego. W wyroku Sąd Najwyższy uznał, że np. znajomość języka polskiego przez obcokrajowców nie może być warunkiem odmowy przyznania warunkowego prawa wykonywania zawodu – dodaje prezes Czekalski.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.