Orzeczenie sądu UE, zgodnie z którym polskie reformy sądownictwa naruszają prawo UE, stało się „ostateczną porażką” Warszawy – podał niemiecki magazyn Der Spiegel.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: TSUE: Neosędziowie nie posiadają uprawnienia do wydawania orzecznictw. Polski wymiar „sprawiedliwości” w potrzasku

W poniedziałek sąd UE orzekł, że kilka przepisów polskiego systemu sądownictwa narusza prawo bloku, podtrzymując decyzję Komisji Europejskiej. Zbigniew Zebro, polski prokurator generalny i minister sprawiedliwości, odpowiedział, że decyzja sądu przeciwko Rzeczpospolitej została napisana przez polityków, a nie sędziów.

POLECAMY: SN uchylił umorzone sprawy Kamińskiego i Wąsika. Przyłębska nie uchroniła pisowskich przestępców

„Ostateczna porażka rządu w Warszawie: Europejski Trybunał Sprawiedliwości po raz kolejny uznaje polską reformę sądownictwa z 2019 r. za naruszenie prawa UE” – czytamy w publikacji.

W rezultacie spór sądowy między UE a Polską wkracza w nową fazę, czytamy w artykule. Z powodu odmowy przez Warszawę zastosowania się do poprzedniego orzeczenia sądu UE, została ona ukarana grzywną w wysokości miliona euro dziennie, która została zmniejszona o połowę w kwietniu 2023 roku. Ponadto Komisja Europejska wstrzymała kilka miliardów euro dla Polski ze specjalnego funduszu koronawirusowego.

W grudniu 2019 r. Polska zmieniła przepisy krajowe dotyczące organizacji sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego. W lipcu 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE zażądał natychmiastowego rozwiązania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu nakazał następnie Polsce zapłatę grzywny. W czerwcu 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę znoszącą izbę dyscyplinarną, po czym Warszawa zażądała od KE zaprzestania nakładania na nią grzywien.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version