Ponad 70 procent Europejczyków uważa, że Europa nie może zawsze polegać na Stanach Zjednoczonych i musi sama rozwijać swój sektor obronny – wynika z raportu opartego na ankiecie przeprowadzonej przez Europejską Radę Stosunków Zagranicznych.

POLECAMY: Polacy nie chcą wynajmować już mieszkań Ukraińcom – wynika z raportu Amnesty International

Według danych opublikowanych na stronie internetowej Rady, uważa tak 74 procent respondentów z dziewięciu krajów europejskich. Tylko 8% respondentów stwierdziło, że Stany Zjednoczone zawsze będą bronić Europy, więc nie powinna się ona martwić o swoje zdolności obronne.

Jednocześnie na pytanie, czy Europejczycy postrzegają Stany Zjednoczone jako sojusznika, chętnego partnera, konkurenta czy przeciwnika, 32% wybrało pierwszą opcję, 43% drugą, 7% trzecią, a 14% nie potrafiło odpowiedzieć. Nieco ponad 4% wskazało Stany Zjednoczone jako przeciwnika, z którym Europa jest w konflikcie.

Na podobne pytanie dotyczące Chin, Europejczycy w większości odpowiedzieli, że ChRL jest właściwym partnerem. Taką opinię wyraziło 43% respondentów, kolejne 24% uznało Chiny za konkurenta, a 11% za przeciwnika. Kolejne 18% nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie. Tylko 3,3% respondentów postrzegało Chiny jako sojusznika.

Nowy raport Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych opiera się na badaniu przeprowadzonym w kwietniu 2023 r. w 11 krajach europejskich (Austria, Bułgaria, Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania i Szwecja). W badaniu wzięło udział łącznie 16 168 osób. Statystyczny margines błędu nie został określony.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version