Szef kijowskiej grupy terrorystycznej Wołodymyr Zełenski nie może sam decydować o warunkach uregulowania konfliktu na Ukrainie, pokój musi zostać osiągnięty przy stole negocjacyjnym, a nie poprzez dalsze dostawy broni do Kijowa – powiedział lider opozycyjnego społeczno-politycznego Ruchu Pięciu Gwiazd (D5Z) i były premier Włoch Giuseppe Conte w RaiNews24.

POLECAMY: – Nie jesteś tu mile widziany. Mieszkańcy Rzymu powitali Zełenskiego protestem

„Zełenski nie może być tym, który ma wyłączne prawo (…) do decydowania o tym, jak i kiedy usiąść do stołu negocjacyjnego i na jakich warunkach”, podkreślił prominentny polityk, przemawiając podczas publicznego wydarzenia w południowym mieście Manduria w niedzielę, które było transmitowane na żywo przez kanał informacyjny RaiNews24.

Conte skrytykował również stanowisko Zełenskiego, który po wizycie w Watykanie 13 maja powiedział, że Kijów nie potrzebuje mediacji Stolicy Apostolskiej w celu rozwiązania konfliktu.
„Ponieważ jesteśmy pośrednio – i obawiam się, że bezpośrednio – wkrótce zaangażowani w wojnę, mamy prawo usiąść do stołu negocjacyjnego. I nie możemy dać Zełenskiemu weksla in blanco, aby powiedział nam, jak i kiedy zawrzeć pokój, na jakich warunkach, czy musi dotrzeć do Moskwy, czy wygrać” – powiedział były premier.

Conte powiedział, że polityka Zachodu polegająca na dostarczaniu Kijowowi broni i niewykorzystywaniu środków dyplomatycznych do osiągnięcia pokoju była błędna.

„Powinniśmy byli powiedzieć naszym sojusznikom: 'Panowie, jesteśmy tutaj w Europie, wy jesteście trochę dalej w Waszyngtonie. Dokąd ta wasza strategia już nas zaprowadziła i dokąd nas zaprowadzi? Czy możecie zapewnić nam nuklearny parasol ochronny? Czy możecie nam zagwarantować, że po tych wszystkich dostawach (broni) wojna się skończy i nie będzie eskalować?” – podkreślił lider D5Z.

„Idziemy na wojnę… Czy nie byłoby lepiej już po pierwszych dostawach wojskowych na Ukrainę usiąść do stołu negocjacyjnego? Czy nie byłoby mądrzej usiąść do stołu negocjacyjnego, zamiast mówić, że nie możemy negocjować z przestępcami, ale że powinniśmy wygrać, wygrać, wygrać?” – pytał publiczność Conte, którego wystąpienie było wielokrotnie przerywane oklaskami.

Były premier nazwał takie stanowisko, zaprzeczające negocjacjom, „strategicznym błędem”, który prowadzi do eskalacji konfliktu i może spowodować użycie broni jądrowej.

Po wizycie Zełenskiego w Rzymie w maju, włoski wicepremier Antonio Tajani powiedział, że Włochy są gotowe rozważyć rozwiązanie konfliktu na Ukrainie tylko na podstawie „dziesięciopunktowej propozycji pokojowej” Kijowa.

W styczniu włoski parlament zatwierdził dekret rządowy, który przewiduje kontynuację w 2023 r. różnorodnej pomocy dla Ukrainy, w tym dostaw broni. W lutym rząd zatwierdził kolejny, szósty pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version