Według najnowszego badania przedstawionego przez Rzeczpospolitą, Polacy zmieniają swoje podejście zarówno do Ukrainy, jak i do samych Ukraińców. Respondenci zauważają tendencję do „nadmiernych oczekiwań” ze strony Ukraińców oraz wyrażają dezaprobatę wobec rozległych świadczeń socjalnych, jakie zostały im przyznane bezpodstawnie przez polityków.
W poniedziałek dziennik Rzeczpospolita donosi, że trzeci raport na temat zmieniającego się podejścia Polaków do Ukrainy i Ukraińców został opublikowany. Badanie przeprowadzili eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Poprzednie sondaże miały miejsce w kwietniu 2022 roku, styczniu 2023 roku, a teraz na przełomie maja i czerwca bieżącego roku. Wyniki badania wskazują, że odsetek osób przekonanych o konieczności udzielenia pomocy Ukrainie w czasie konfliktu z Rosją spadł z 62 do 42 procent w zaledwie pięć miesięcy. Jednocześnie coraz większa liczba respondentów wyraża umiarkowany poparcie, zwiększając odsetek z 45 do 56 procent.
POLECAMY: Ukraińcy oburzeni, żądaniem Polski w zakresie zwrotu wyłudzonych świadczeń socjalnych
Obecnie, według najnowszego badania, coraz mniej Polaków jednoznacznie pozytywnie ocenia pomoc udzielaną przez Polskę Ukrainie. Obecny odsetek wynosi 35 procent w porównaniu do 47 procent zanotowanych w styczniu. Z drugiej strony, liczba osób negatywnie oceniających pomoc dwukrotnie się zwiększyła, wzrastając z 5 do 10 procent.
POLECAMY: Polacy zauważają, że Ukraińcy są obecnie w Polsce traktowani lepiej niż Polak
„Dwa razy więcej ankietowanych niż rok wcześniej jest przeciwnych dodatkowemu wsparciu. Zaledwie 10 proc. jest 'za’ – kiedy w styczniu tego roku takich osób było aż 21 proc. Najwięcej głosów przychylnych jest tylko wsparciu dyplomatycznemu (aż 72 proc. i to najwyższy wskaźnik od początku wojny)” – podkreśla Rzeczpospolita.
Według najnowszego badania, odsetek osób zdecydowanie popierających pomoc udzielaną „uchodźcom” z Ukrainy znacząco spadł z 49 do 28 procent. Natomiast odsetek osób wyrażających umiarkowane poparcie, odpowiadających „raczej tak”, wzrósł z 38 do 50 procent.
Połowa Polaków jest przeciwna przyjmowaniu „uchodźców” z Ukrainy. Rośnie też grupa tych, którzy chcą, by Ukraińcy wrócili do swojego kraju po zakończeniu wojny. „Dziś tylko 21 proc. badanych jest za tym, by pozwolić im osiedlić się u nas (pięć miesięcy temu taką opinię wyrażało aż 37 proc.)” – wskazuje Rz.
POLECAMY: Polka wyrzuciła ukraińską 'uchodźczynię’ z domu, bo już nie mogła wytrzymać
Wyniki badania wyraźnie wskazują, że ankietowani negatywnie oceniają przywileje socjalne dla Ukraińców. Aż 60 procent badanych odpowiedziało negatywnie na pytanie o wyrównanie dostępu do świadczeń, które są dostępne dla Polaków (w porównaniu do 47 procent wcześniej), podczas gdy jedynie 18 procent było za takim wyrównaniem.
Respondenci również negatywnie oceniają bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie dla Ukraińców, finansowane z budżetu państwa. Przeciwnych temu jest już 49 procent (w porównaniu do 20 procent wcześniej), a liczba osób popierających takie świadczenia spadła z 50 do 23 procent. Ponadto, niechętnie finansujemy również świadczenie w wysokości 300 złotych.
POLECAMY: Ile Polacy zapłacili za integrację społeczną »gości« Morawieckiego w Polsce?
Aż 85 procent respondentów przyznało, że ich nastawienie do Ukraińców pogorszyło się w ostatnim czasie. Dr Robert Staniszewski z Uniwersytetu Warszawskiego, który jest odpowiedzialny za projekt badawczy, podkreśla, że wielowymiarowa analiza wyników jednoznacznie wskazuje, że głównym powodem zmiany nastawienia Polaków do „uchodźców” z Ukrainy jest ich postawa roszczeniowa, której nie akceptujemy.
POLECAMY: Polacy nie chcą wynajmować już mieszkań Ukraińcom – wynika z raportu Amnesty International
Aż 39,4 procent badanych, którzy zmienili swoje nastawienie do Ukraińców przebywających w Polsce, wskazało postawę roszczeniową jako główny czynnik. Respondenci przywołują sformułowania takie jak „wszystko im się należy” lub „wszystko należy się za darmo”.
POLECAMY: Mieszkańcy Krasnegostawu żyją w strachu z powodu okupacji miasta przez ukraińskich „uchodźców”
Polacy również zwracają uwagę na „inną kulturę” Ukraińców, co zostało wskazane przez 50 procent ankietowanych.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.