Podczas sesji pytań i odpowiedzi podczas realizacji programu na swoim kanale YouTube, Stanisław Michalkiewicz został zapytany, czy istnieje możliwość utworzenia państwa polsko-ukraińskiego. Jego odpowiedź była klarowna.
„Snuje pan ciągle czarne scenariusze związane z przyszłością naszego wspólnego wielkiego potomka Rzeczypospolitej od Morza do Morza, z potencjałem ludzkim przewyższającym Niemcy, z potencjałem militarnym mogącym stawić czoła Rosji. Nie dostrzega pan tu żadnych tzw. plusów dodatnich, tylko to, że Ukraińcy przejmą nad nami władzę? Czemu tak? Bo są mądrzejsi i sprytniejsi? Nie możemy żyć na równych prawach w jednym stumilionowym państwie, wolni z wolnymi, równi z równymi?” – pytał jeden z widzów.
– Widzę, że pan jest zapatrzony w przeszłość. Tymczasem nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, dlatego że sytuacja w wieku XV, kiedy to miała miejsce umowa w Krewie i w wieku XVI, kiedy to w 1569 roku została podpisana Unia Lubelska, więc „wolni z wolnymi, równi z równymi”, była zupełnie inna sytuacja niż w wieku XXI – wskazał Michalkiewicz.
Jak wyjaśnił, „wtedy na Litwie i na obszarze państwa litewskiego nie było żadnych nacjonalizmów, ani litewskiego, ani białoruskiego, ani ukraińskiego”. – W związku z tym Litwini się spolonizowali całkowicie i tyle. Natomiast w XIX w. pojawiły się nacjonalizmy o ostrzu antypolskim – litewski, ukraiński. Białoruski najpóźniej, właściwie w XX w. się pojawił – dodał.
Michalkiewicz podkreślił, że nacjonalizmy te pojawiły się „m.in. dzięki ekscytowaniu ich przez wrogów narodu polskiego, żeby Polaków można było szachować”.
– To jest zupełnie inna sytuacja, dlatego ja nie bardzo wierzę w jakiś Ukropol. A projekt Trójmorza miał zupełnie inny charakter – wskazał.
POLECAMY: Ukraina twierdzi, że dopłaty przyznane polskim rolnikom są niezgodne z regułami WTO
Inicjatywa Środkowoeuropejska
– Czym jest Trójmorze? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba się cofnąć do końca lat 80. Wtedy już było wiadomo, po spotkaniu Ronalda Regana z Michałem Gorbaczowem w Rejkiawiku w 1986 roku, że istotnym elementem przyszłego porządku politycznego będzie ewakuacja imperium sowieckiego z Europy Środkowej – przypomniał publicysta.
– Państwa Europy Środkowej, nauczone doświadczeniem kruchości porządku wersalskiego z 1919 roku postanowiły ująć sprawy w swoje ręce i korzystając z tego, że Rosja zaczyna pogrążać się w zapaści, a Niemcy są skrępowane powiązaniami w ramach wspólnot europejskich, żeby stworzyć fakty dokonane w postaci takiego systemu wzajemnej reasekuracji niepodległości, a potem ich bronić – dodał.
Przypomniał, że najpierw, w 1989 roku, porozumienie zostało podpisane w Budapeszcie przez cztery strony – Włochy, Jugosławię, Austrię i Węgry. Później przystąpiła do niego także Czechosłowacja, a następnie również Polska. W ten sposób powstało Heksagonale. – Heksagonale zostało rozpędzone przez Niemcy, kiedy odzyskały swobodę ruchów – dodał.
– Niemcy zachęciły dwie republiki Jugosłowiańskie (…) Słowenię i Chorwację do proklamowania niepodległości. To Jugosławię, prawie natychmiast postawiło w ogniu krwawej wojny domowej, a pozostali sygnatariusze Heksagonale, widząc czym grozi politykowanie za niemieckimi plecami, natychmiast się od tej inicjatywy zdystansowali – wskazał Michalkiewicz.
Projekt Trójmorza
– I dopiero sprawa odżyła, kiedy prezydentem Stanów Zjednoczonych został Donald Trump. (…) przyjechał do Warszawy w lipcu 2017 roku i na konferencji prasowej powiedział, że projekt Trójmorza bardzo mu się podoba i że Stany Zjednoczone będą go popierały – dodał.
– Co to jest ten projekt Trójmorza? A to jest nic innego, jak Heksagonale, ale uzupełnione i poprawione. Co było wadą Heksagonale? To, że nie miała ani silnego lidera, ani silnego nawet protektora, no i Niemcy rozgoniły to towarzystwo bez problemu – mówił.
– Tymczasem ze Stanami Zjednoczonymi, jako protektorem, o to już nie byłoby tak łatwo, zwłaszcza dopóki wojsko amerykańskie jest w Niemczech – ocenił.
Dodał, że „Niemcom zapaliła się czerwona lampka alarmowa, ale zgłosiły akces do Trójmorza”. – Jak nie możesz ich pokonać, to przyłącz się do nich, żeby ich rozsadzać od środka – wyjaśnił.
– Projekt Trójmorza godziłby w trzy ważne interesy niemieckie, gdyby został zrealizowany. Mianowicie: podważyłby niemiecką hegemonię w Europie, po drugie zablokowałby rozbudowę IV Rzeszy i po trzecie pozwoliłby państwom Europy Środkowej zrzucić ograniczenia, uwolnić się od ograniczeń nałożonych na nie przez niemiecki projekt Mitteleuropa z 1915 roku – wskazał.
Ukraiński terroryzm i pretensjonalność
– Ukraina tu w ogóle nie była brana pod uwagę w tym projekcie, dlatego że Ukraina była milcząco traktowana jako element rosyjskiej strefy w Europie. Bo jeśli nie, to znaczy, że Trójmorze natychmiast by się uwikłało w wojnę z Rosją. No to wtedy trudno sobie wyobrazić, żeby Niemcy nie wykorzystały takiej okoliczności – wyjaśnił Michalkiewicz, dodając, że dla Trójmorza „przyjęcie Ukrainy byłoby pocałunkiem śmierci”.
– W tej chwili już widać, że Amerykanie będą próbowali przekształcić Ukrainę w taki niezatapialny amerykański lotniskowiec i Ukraina już teraz się zachowuje wobec Polski mocarstwowo. A cóż dopiero, gdybyśmy się znaleźli… jacy tam wolni z wolnymi, jacy tam równi z równymi. Niech pan to sobie wybije raz na zawsze z głowy – odparł Stanisław Michalkiewicz.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.