Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, oświadczył w piątek, że w tym roku Wigilia nie będzie pracująca, pomimo że przypada na niedzielę handlową. Minister dodatkowo zaznaczył, że mają zamiar wprowadzić tę zmianę już w bieżącym roku.
Przypominamy, że w tym roku Wigilia Bożego Narodzenia, wypada w niedzielę handlową.
– Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię – przekazał szef resortu.
Od 1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca stopniowy zakaz handlu w niedziele. Jednak od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje tylko w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, oraz w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem.
W ramach ustawy ustalono 32 wyjątki od zakazu handlu. Niektóre z wyłączeń to działalność pocztowa, pod warunkiem, że przychody z niej stanowią co najmniej 40% przychodów danej placówki. Ponadto, zakaz nie dotyczy cukierni, lodziarni, stacji paliw płynnych, kwiaciarni, sklepów z prasą i kawiarni.
Za naruszenie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1000 zł do 100 000 zł, a w przypadku uporczywego łamania przepisów może zostać nałożone ograniczenie wolności.
W tradycji chrześcijańskiej Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem poprzedzającym sam Boży Narodzenie. Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, Wigilia Bożego Narodzenia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Niedziele handlowe 2023
W tym roku wypadają jeszcze tylko trzy niedziele, w czasie których będzie można zrobić zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych i supermarketach.
- 25 czerwca
- 27 sierpnia
- 17 grudnia
Mimo propagandy PiS sugerującej, że przepisy antyhandlowe mają pomóc małym rodzinnym sklepom, okazało się, że scenariusz ten nie sprawdził się. Wręcz przeciwnie, wiele takich sklepów ogłosiło upadłość w okresie obowiązywania tych restrykcyjnych przepisów.
Przepisy antyhandlowe były kilkukrotnie zaostrzane, ale niektórzy przedsiębiorcy wciąż potrafią znaleźć luki w systemie. Dzięki nim Polacy, którzy mają czas na zakupy tylko w niedzielę, nie są zmuszeni do ograniczania się do korzystania z państwowych placówek, takich jak poczty czy stacje paliwowe.
Sieć sklepów „Żabka” jest jednym z przykładów sklepów, które odważnie stawiają czoła restrykcjom antyhandlowym. Zazwyczaj są one otwarte w niedziele.
Istnieje również lista sklepów, które nie podlegają zakazowi handlu. Te sklepy będą otwarte 24 lipca.
- apteki,
- kwiaciarnie,
- stacje paliw,
- miejsca rozrywki,
- sklepy osiedlowe,
- lokale gastronomiczne,
- markety na dworcach PKP,
skupy produktów rolnych, mleka i runa leśnego, - sklepy sprzedające materiały i narzędzia rolnicze,
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. żabka czy carrefour express (jeśli za ladą stoi właściciel lub ktoś z jego roodziny)
- placówki pocztowe, na których 40 proc. przychodu stanowią usługi pocztowe,
- miejsca sprzedające ryby – w przypadku: sprzedaży ze statku rybackiego, gospodarstwa
- rybnego lub wtedy, gdy placówka zajmuje się wyłącznie odbiorem produktów rybnych