Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), od 1 czerwca do odwołania zostaje tymczasowo wstrzymany ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep i zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji. Decyzja ta ma na celu wprowadzenie sankcji wobec reżimu białoruskiego oraz podmiotów z nim powiązanych.

Dodatkowo, MSWiA wprowadza listę sankcyjną, na której znajduje się 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu, 20 podmiotów oraz 16 przedsiębiorców głównie powiązanych z rosyjskim kapitałem. Ta decyzja jest odpowiedzią na kontrowersyjny wyrok skazujący działacza polskiej mniejszości, Andrzeja Poczobuta, który został skazany przez białoruski Sąd Najwyższy na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Tymczasowe zawieszenie ruchu towarowego stanowi surową reakcję na działania reżimu białoruskiego i ma na celu wywarcie presji na tę władzę. Jest to kolejny krok podjęty przez Polskę w celu potępienia łamania praw człowieka i naruszeń zasad demokracji przez białoruskie władze.

Ograniczenie ruchu towarowego ma istotne konsekwencje gospodarcze, zarówno dla przedsiębiorców białoruskich i rosyjskich, jak i dla polskich firm związanych z handlem na wschodnich granicach. To wstrzymanie ruchu ma na celu utrudnienie działalności tych podmiotów i wywarcie nacisku na rząd białoruski, aby ten podjął działania na rzecz poszanowania praw człowieka i przywrócenia demokracji.

Decyzja MSWiA jest wyrazem stanowczego potępienia naruszeń praw człowieka, łamania demokratycznych zasad i niewłaściwego traktowania przedstawicieli opozycji w Białorusi. Polska, jako członek Unii Europejskiej, wraz z innymi państwami podejmuje działania na rzecz ochrony praw człowieka i demokracji na arenie międzynarodowej.

MSWiA: zamknięcie granicy z Białorusią

W lutym, dzień po wyroku skazującym Andrzeja Poczobuta, Mariusz Kamiński zlecił służbom przygotowanie wniosków o objęcie sankcjami przedstawicieli białoruskiego reżimu. W odpowiedzi na to Polska zawiesiła ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach. Minister spraw wewnętrznych podkreślał, że zamknięcie przejścia będzie utrzymywane do czasu, gdy Poczobut będzie przebywał w więzieniu.

Jako odpowiedź na to działanie, reżim białoruski wprowadził ograniczenia dla polskich przewoźników, uniemożliwiając im korzystanie z przejść granicznych na granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Obecnie, polskie pojazdy są odprawiane tylko na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze, z terminalami w Koroszczynie, które jest jedynym otwartym drogowym polsko-białoruskim przejściem towarowym.

W odpowiedzi na te ograniczenia, Polska również wprowadziła ograniczenia dla przejazdu przez przejście w Kukurykach. Ruch towarowy na tym przejściu jest obecnie otwarty tylko dla pojazdów zarejestrowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Opublikowane w poniedziałek rozporządzenie uniemożliwia przewóz naczep zarejestrowanych na Białorusi, ciągniętych przez pojazdy zarejestrowane w Polsce.

Ta seria działań jest elementem reakcji Polski na represje i naruszenia praw człowieka przez białoruski reżim. Poprzez wprowadzanie sankcji i ograniczeń, Polska wyraża swoje stanowcze potępienie dla łamania demokratycznych zasad i działalności represyjnej wobec swoich obywateli przez reżim białoruski.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version