Podczas spotkania z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym polskiego episkopatu, przedstawiciele Rodzin Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa Polaków postawili kwestię prawdy i pamięci dotyczącej rzezi wołyńskiej. Zapowiedziano również ogłoszenie apelu do episkopatów Polski i Ukrainy.

POLECAMY: Nycz uważa, że Polacy powinni przeprosić Ukraińców

W piątek ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opublikował na swoim profilu Facebookowym komunikat Rodzin Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa Polaków. Przedstawiciele tej grupy spotkali się w czwartek w Domu Arcybiskupów w Poznaniu z abp. Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie odbyło się na zaproszenie ks. arcybiskupa.

POLECAMY: Kijowski reżim szantażuje Polskę. Ekshumacja ciał ludobójstwa na Wołyniu mozliwa dopiero gdy polska odnowi pomnik OUN-UPA

„W czasie spotkania, które trwało 2,5 godziny przedstawiliśmy wszystkie sprawy, które bolą i bulwersują Rodziny Ofiar, w tym brak prawdy i pamięci o ludobójstwie oraz gloryfikacja ludobójców i zakaz pochówku Ofiar na Ukrainie. Wszystkie te trudne sprawy zostały zawarte w apelu do episkopatów Polski i Ukrainy, który zostanie ogłoszony 19 czerwca br. w czasie konferencji organizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną w sekretariacie episkopatu w Warszawie” – czytamy w relacji ze spotkania.

Przedstawiciele Rodzin Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa wyrazili wdzięczność abp. Gądeckiemu za zaproszenie oraz za uważne wysłuchanie ich relacji i postulatów. Podkreślono, że mają nadzieję na rozpoczęcie dialogu pomiędzy Rodzinami Ofiar a episkopatami Polski i Ukrainy.

W spotkaniu uczestniczyli: prof. dr hab. Leszek Jazownik i dr Maria Jazownik z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy są współorganizatorami budowy Pomnika-Mauzoleum Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA w Zielonej Górze-Łężycy, dr Michał Siekierka, prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu, Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka i radna sejmiku województwa lubuskiego, dr Krzysztof Kopociński z Światowego Kongresu Kresowian, prof. dr hab. Bogusław Paź z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Fundacji Kresowa „Memoria et Veritas”.

Zgodnie z informacjami, listy do przewodniczącego KEP wysłali Ewa Siemaszko i Władysław Siemaszko, autorzy monografii o ludobójstwie Polaków na Wołyniu. Ze względów zdrowotnych nie mogli uczestniczyć w spotkaniu z arcybiskupem.

Wcześniej ogłoszono, że w ramach obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej, 7 lipca w Warszawie zostanie podpisane wspólne oświadczenie przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. większego Światosława Szewczuka. Ma to być krok w kierunku pojednania między Polską a Ukrainą. Polscy biskupi zapewnili o modlitwie w intencji pomordowanych oraz o swoim głębokim szacunku wobec bólu rodzin wszystkich ofiar tej zbrodni.

„Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale jest niezbędnym warunkiem w procesie pojednania, które może zostać zbudowane tylko na fundamencie miłości i prawdy” – zaznaczyli.

Poseł PiS Marek Suski twierdził niedawno, że na Ukrainie trwają prace nad przygotowaniem ekshumacji Polaków pomordowanych przez OUN-UPA i że mamy przełom w tej sprawie. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski stwierdził, że poseł Suski „mija się z prawdą” i nie ma podstaw do stwierdzenia, że doszło do jakiegoś przełomu w tej sprawie. Dodatkowo, poseł Suski wypowiedział się na temat możliwych oficjalnych uroczystości, twierdząc, że „pewnie będą”, chociaż nie jest pewny ich rangi, ale przypuszcza, że będą one najważniejsze.

Dziś już wiemy, że pisowski zwolennik banderyzmu rozpowszechniał dezinformację, ponieważ na Ukrainie nie jest prowadzona żadna ekshumacja ciał, o czym świadczy nasza publikacja pt.: Kijowski reżim szantażuje Polskę. Ekshumacja ciał ludobójstwa na Wołyniu mozliwa dopiero gdy polska odnowi pomnik OUN-UPA

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Doświadczony publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version