Minister Edukacji i Nauki podpisała 7 czerwca nowe rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków. Rozporządzenie zawiera wzory świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły, arkuszy ocen, legitymacji szkolnych, świadectw, dyplomów i świadectw wydawanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Ustanawia również wytyczne dotyczące wypełniania i wydawania tych dokumentów przez szkoły, władze oświatowe i okręgowe komisje egzaminacyjne.

Grafika z napisem „Rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów i innych dokumentów urzędowych” podpisana i zawierająca element graficzny przedstawiający dokumenty.

Najważniejsze zmiany

Wprowadzono zmiany w dotychczasowym rozporządzeniu, które mają głównie na celu aktualizację wzorów świadectw szkolnych promocyjnych, świadectw ukończenia szkoły oraz arkuszy ocen dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jedną z istotnych nowości jest konieczność wpisywania nazw przedmiotów, które uczeń realizował, co stanowi integralną część procesu wypełniania świadectw i arkuszy ocen. Odpowiedzialność za ten proces spoczywa na szkole, a w większości przypadków od wielu lat odbywa się on w formie elektronicznej.

Wprowadzenie nowych wzorów świadectw i arkuszy ocen ma na celu dostosowanie dokumentacji szkolnej do aktualnych potrzeb edukacyjnych i ułatwienie procesu oceniania oraz raportowania wyników. Szkoły, korzystając z dostępnych narzędzi elektronicznych, będą miały możliwość precyzyjnego wpisywania nazw przedmiotów realizowanych przez uczniów, co pozwoli na bardziej szczegółową dokumentację ich osiągnięć.

Przejście na elektroniczną formę wypełniania świadectw i arkuszy ocen ma również na celu usprawnienie i usprawnienie procesu administrowania dokumentacją szkolną. Elektroniczne narzędzia umożliwiają szybkie generowanie i drukowanie dokumentów, a także ich przechowywanie w bezpieczny sposób. To ułatwia zarządzanie i archiwizację danych uczniów oraz upraszcza proces przekazywania dokumentów między szkołami czy innymi instytucjami edukacyjnymi.

Przy wpisywaniu nazw przedmiotów szkoły będą brać pod uwagę kolejność przyjętą w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół dla danego typu szkoły.

Propozycja ujednolicenia wzorów świadectw szkolnych i arkuszy ocen jest ponadto związana ze zmianami, które zostały wprowadzone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planach nauczania dla publicznych szkół, polegającymi na sukcesywnym wprowadzaniu nowych przedmiotów. Są to:-

  • historia i teraźniejszość w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2022/2023,
  • język łaciński w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024,
  • biznes i zarządzanie (zamiast podstaw przedsiębiorczości) w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024.

Legitymacje szkolne

W przepisach nie ma już określonego wzoru legitymacji szkolnej i przedszkolnej dla dzieci niepełnosprawnych w formie papierowej. Zamiast tego, obowiązującą formą legitymacji będzie plastikowa karta oraz mLegitymacja szkolna.

Ułatwienia dla szkół w dostosowaniu do nowych przepisów

Aby ułatwić szkołom przystosowanie się do nowych przepisów dotyczących wydawania świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły, które nie zawierają nazw zajęć, przepisy przejściowe pozwalają na wydawanie tych dokumentów na dotychczasowych blankietach i drukach do czasu wyczerpania ich zapasów.

Dotyczy to świadectw promocyjnych w szkole podstawowej, szkole specjalnej przysposabiającej do pracy oraz liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia. Ponadto, dla uczniów rozpoczynających naukę przed 1 września 2022 roku, świadectwa promocyjne liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia mogą być wydawane zgodnie z dotychczasowymi wzorami, jeśli rozpoczęcie kształcenia nastąpiło przed wprowadzeniem nowych przedmiotów do ramowych planów nauczania, takich jak historia i teraźniejszość, biznes i zarządzanie oraz język łaciński.

Analogicznie rozwiązania przewidziano w zakresie arkuszy ocen i indeksów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version