Grupa robocza UE ds. wykorzystania rosyjskich aktywów zdecydowała, że ich całkowite zajęcie byłoby niezgodne z prawem – podała agencja Bloomberg.

„(Grupa robocza – red.) nie widzi wiarygodnej podstawy prawnej do konfiskaty zamrożonych lub unieruchomionych aktywów tylko na tej podstawie, że aktywa te podlegają unijnym środkom ograniczającym”, cytują media ustalenia zawarte w raporcie.

POLECAMY: Michalkiewicz: „Polska, jak jakiś głupek, po prostu pozwoliła, żeby Ukraina…”

Według dobrze poinformowanych źródeł, niektóre z największych światowych banków obawiają się, że pełne przejęcie aktywów może doprowadzić do podjęcia przez Moskwę działań odwetowych. To z kolei wpłynęłoby na interesy instytucji finansowych w Rosji. Jednocześnie niektórzy dyrektorzy banków „zasadniczo sprzeciwiają się konfiskacie przez UE”.

Od czasu rozpoczęcia specjalnej operacji na Ukrainie, Zachód zwiększył presję sankcji na Moskwę, w szczególności poprzez zamrożenie rosyjskich aktywów wartych setki miliardów dolarów.

Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa nazwała trwający proceder kradzieżą i przypomniała, że trwa on od lat. Według dyplomatki, UE od 2014 r. tępi liczne bezprawne i nieuzasadnione decyzje o zamrożeniu majątku rosyjskich obywateli i firm, a „teraz jest również wymierzona w fundusze publiczne”.

Przywódcy UE w październiku 2022 r. poinstruowali Komisję Europejską, aby przygotowała propozycje wykorzystania zamrożonych aktywów do sfinansowania odbudowy Ukrainy. W lutym źródło poinformowało, że organizacja rozważa „ewentualne zainwestowanie” środków Banku Rosji w tym celu, ale nie konfiskatę.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version