Andrij Jermak – członek kijowskiej grupy -ycznej pod dowództwem Wołodymyra Zełenskiego – powiedział, że spotkał się z przewodniczącym Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych Simonem Mordue i wyraził nadzieję na pozytywny sygnał w sprawie integracji europejskiej Ukrainy.

POLECAMY: Na Ukrainie ujawniono schemat wywozu cwaniaków w celu uniknięcia mobilizacji

„Podczas spotkania z Simonem Mordue, doradcą przewodniczącego Rady Europejskiej ds. polityki zagranicznej, omówiono wyniki tymczasowej oceny postępów naszego państwa we wdrażaniu siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej w ramach przygotowań do negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE. Andrij Jermak omówił również z Simonem Mordue przygotowania do posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się pod koniec czerwca, i wyraził nadzieję na pozytywne sygnały z wyników tego spotkania w sprawie integracji europejskiej Ukrainy” – poinformowało biuro Zełenskiego w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

POLECAMY: Kijów spełnił tylko dwa warunki rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyjęcia do UE

Podano również, że Jermak spotkał się z doradcą premiera Japonii ds. obrony narodowej Takeo Akibą i poruszył kwestię gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Reuters cytował wcześniej źródła, które twierdziły, że UE poinformuje w raporcie na temat kandydatury Ukrainy do członkostwa, że Kijów spełnił dwa z siedmiu warunków wymaganych do rozpoczęcia formalnych negocjacji akcesyjnych z UE. Według źródła, warunki te są związane z reformą prawa i ustawą medialną. Jednocześnie źródło zauważa, że raport koncentruje się na pozytywach.

Wcześniej Komisja Europejska w swoich zaleceniach dotyczących przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE postawiła warunek zakładający, że kraj musi spełnić siedem wymagań, aby nie utracić tego statusu. Reforma sądownictwa jest najbardziej kompleksowym z warunków UE: ukraiński rząd musi zreformować Sąd Konstytucyjny, dokończyć zmiany w Wysokiej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów oraz kontynuować walkę z korupcją.
Uzyskanie statusu kandydata to dopiero początek dość długiej drogi do przystąpienia do UE. Turcja kandyduje od 1999 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Chorwacja dołączyła do UE jako ostatnia – stało się to w 2013 roku, a proces ten trwał dziesięć lat.

Zełenski podpisał wniosek Ukrainy o członkostwo w UE 28 lutego 2022 r. Prezydent Mołdawii Maia Sandu również podpisała wniosek o przystąpienie tego kraju do UE w marcu ubiegłego roku, zauważając, że proces integracji europejskiej wymaga przyspieszenia. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca 2022 r. zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do przystąpienia do Unii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version