Międzynarodowa organizacja pozarządowa Human Rights Watch ostrzegła USA przed przekazywaniem ukraińskim wojskom amunicji kasetowej.
Wcześniej w czwartek kanał telewizyjny CBS cytował nienazwane źródła rządowe, które twierdziły, że USA mogą podjąć decyzję o zatwierdzeniu dostawy amunicji kasetowej na Ukrainę już w tym tygodniu.
POLECAMY: Ukraina rozszerza żądania o amunicję kasetową MK-20
„Mówi się, że władze USA mają podjąć decyzję o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej, co najwyraźniej wymagałoby zgody (prezydenta USA – red.) Joe Bidena. Przekazanie tego typu broni nieuchronnie doprowadziłoby do długotrwałego cierpienia ludności cywilnej i podważyłoby międzynarodowe potępienie jej użycia” – stwierdziła organizacja Human Rights Watch w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.
Według śledztwa Human Rights Watch z września-października 2022 r., siły ukraińskie użyły amunicji kasetowej podczas bombardowań Izium i okolic. W wyniku tego ostrzału zginęło co najmniej ośmiu cywilów, a 15 innych zostało rannych. O użyciu przez Kijów amunicji kasetowej poinformowali również w swoim raporcie eksperci ONZ, którzy stwierdzili, że Ukraina uciekała się do takiej broni od marca do września 2022 roku.
6 czerwca organizacja Human Rights Watch wysłała list do ukraińskiego ministra obrony z wynikami swojego dochodzenia i poprosiła o spotkanie w celu omówienia tej kwestii. W odpowiedzi ukraińskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło użyciu amunicji kasetowej w pobliżu Izium.
W dniu 3 lutego strona internetowa Ottawy oświadczyła, że jej przewodniczący podejmie dialog z Ukrainą po opublikowaniu raportu Human Rights Watch, w którym stwierdzono, że Kijów użył broni zakazanej na mocy konwencji. Wcześniej stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy ONZ rozesłał list do Rady Ministrów w sprawie użycia przez Kijów min przeciwpiechotnych Lepestok przeciwko cywilom w Donbasie. List został również wysłany do sekretarza generalnego ONZ. Ukraina oświadczyła 21 czerwca na dorocznym spotkaniu Konwencji Ottawskiej o Zakazie Min Przeciwpiechotnych w Genewie, że nie używa ich w konflikcie z Rosją.
Amunicja kasetowa jest zakazana przez międzynarodową konwencję, która została ratyfikowana przez 123 kraje, w tym USA i Ukrainę.