Sprawa Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i dwóch innych osób z byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), którzy zostali skazani w pierwszej instancji za działania operacyjne w tzw. „afery gruntowej” i ułaskawieni przez prezydenta, została rozpatrzona przez sędziego warszawskiego sądu okręgowego, Annę Bator-Ciesielską, jak przekazała Polska Agencja Prasowa.
Anna Bator-Ciesielska jest doświadczoną sędzią i należy do stowarzyszenia „Iustitia”. Wcześniej pełniła funkcję prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza. Zyskała rozgłos w mediach, gdy w sierpniu 2019 roku odroczyła rozprawę i odmówiła orzekania wspólnie z Przemysławem Radzikem, zastępcą sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, oraz Michałem Lasotą, drugim zastępcą. Sędzia uznała, że istnieje przeszkoda w rozpoznaniu sprawy, którą miała prowadzić razem z Przemysławem Radzikiem. Jako podstawę prawną podała ślubowanie sędziego, które gwarantuje każdemu rozpoznanie jego sprawy przez sąd „niezależny i niezawisły”.
W marcu 2015 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika (zastępcę Kamińskiego w CBA, obecnie zastępcę koordynatora) na trzy lata więzienia, między innymi za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA w ramach „afery gruntowej” w 2007 roku. Dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA zostało skazanych na kary po 2,5 roku. Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył ich apelację, prezydent Duda w listopadzie 2015 roku ułaskawił wszystkich czterech.
W 2016 roku Sąd Okręgowy uchylił wyrok Sądu Rejonowego i umorzył sprawę na mocy aktu łaski. Oskarżyciele posiłkowi, w tym Piotr Ryba oskarżony o łapówkę, oraz rodzina Andrzeja Leppera złożyli kasacje do Sądu Najwyższego. Część kasacji domagała się przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy, prokuratura wniosła o odrzucenie kasacji jako „oczywiście bezzasadnej”, a obrona domagała się pozostawienia kasacji bez rozpatrzenia.
W 2017 roku trzech sędziów Sądu Najwyższego zawiesiło postępowanie kasacyjne, argumentując, że wynika to z wszczęcia przez Trybunał Konstytucyjny sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a prezydentem dotyczącego prawa łaski.
6 czerwca bieżącego roku Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok dotyczący kasacji w sprawie prawa łaski dla Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i dwóch innych przedstawicieli CBA, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania (sygnatura akt: II KK 96/23). Sąd Najwyższy potwierdził wcześniejszą uchwałę siedmiu sędziów z 31 maja 2017 roku.
Kilka dni wcześniej Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się na temat tej sprawy, stwierdzając, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do kontroli ze skutkiem prawnym wykonywania prawa łaski przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak Sąd Najwyższy uznał, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie miało żadnych skutków prawnych.