1 lipca br. weszły w życie przepisy nowelizacji z 9 marca 2023 r. wprowadzającej modyfikacje w zakresie właściwości organów rozpatrujących odwołania od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego. Zgodnie z nowymi przepisami, właściwym organem do rozpatrzenia odwołania od rozstrzygnięć wydanych przez ten organ jest dyrektor izby administracji skarbowej właściwy ze względu na siedzibę naczelnika urzędu celno-skarbowego, który wydał decyzję. Tracą moc przepisy przewidujące właściwość naczelnika urzędu celno-skarbowego do rozpatrywania w drugiej instancji spraw prowadzonych po przekształceniu kontroli celno-skarbowej w postępowanie podatkowe.

Zgodnie z art. 3 ustawy nowelizującej, w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa wprowadza się następujące zmiany:

  • w art. 13 w par. 1 uchyla się pkt 1a, zgodnie z którym organem podatkowym, stosownie do swojej właściwości, jest naczelnik urzędu celno-skarbowego jako organ odwoławczy w zakresie decyzji, o których mowa w art. 83 ust. 4 i 5 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Ponadto w pkt 2 w lit. a skreśla się wyrazy „z zastrzeżeniem pkt 1a,”, co stanowi rozszerzenie właściwości dla dyrektora izby administracji skarbowej jako organu odwoławczego od decyzji wydanych przez naczelnika urzędu celno-skarbowego;
  • w art. 141 w par. 1 uchyla się pkt 2, zgodnie z którym na niezałatwienie sprawy we właściwym terminie lub terminie ustalonym na podstawie art. 140 stronie służy ponaglenie do dyrektora izby administracji skarbowej, jeżeli sprawa dotyczy rozpatrywania odwołań od decyzji, o których mowa w art. 83 ust. 4 i 5 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, wydanych przez naczelnika urzędu celno-skarbowego;
  • w art. 220 dodaje się par. 3 w brzmieniu: „Właściwy do rozpatrzenia odwołania od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego jest dyrektor izby administracji skarbowej właściwy ze względu na siedzibę naczelnika urzędu celno-skarbowego, który wydał decyzję.;
  • uchyla się art. 221a, zgodnie z którym w przypadku wydania w pierwszej instancji przez naczelnika urzędu celno-skarbowego decyzji, o której mowa w art. 83 ust. 4 i 5 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, odwołanie od tej decyzji rozpatruje ten sam organ podatkowy, stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu odwoławczym;
  • w art. 248 w par. 2 uchyla się pkt 1a, zgodnie z którym właściwym w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji jest dyrektor izby administracji skarbowej, jeżeli decyzja została wydana przez naczelnika urzędu celno-skarbowego.

W myśl art. 7 ustawy nowelizującej, w ustawie z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej w art. 33 w ust. 1 uchyla się pkt 3. Zmiana ta polega na odebraniu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego właściwości do rozstrzygania w drugiej instancji w spraw prowadzonych po przekształceniu się kontroli celno-skarbowej w postępowanie podatkowe.

Stosownie do art. 19 ustawy nowelizującej, do decyzji wydanych w pierwszej instancji przez naczelnika urzędu celno-skarbowego przed dniem wejścia w życie niniejszego przepisu, stosuje się uchylany przepis art. 221a ordynacji podatkowej, co oznacza, że organem właściwym do rozpatrzenia odwołań od takich decyzji pozostanie naczelnik urzędu celno-skarbowego.

Zgodnie zaś z art. 20 ustawy nowelizującej, do ponagleń na niezałatwienie we właściwym terminie lub terminie ustalonym na podstawie art. 140 ordynacji podatkowej w sprawach dotyczących rozpatrywania odwołań od decyzji, o których mowa w art. 83 ust. 4 i 5 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, wydanych przez naczelnika urzędu celno-skarbowego przed dniem wejścia w życie niniejszego przepisu, stosuje się przepis art. 141 par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nowymi regulacjami, właściwym organem będzie w takich sprawach organ podatkowy wyższego stopnia lub Szef Krajowej Administracji Skarbowej, jeżeli sprawa nie została załatwiona przez dyrektora izby administracji skarbowej.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version