Komisja Europejska (KE) wystosowała uzasadnioną opinię do polskiego rządu w związku z naruszeniem unijnego prawa przez Polskę poprzez nieterminowe wdrożenie dyrektywy DAC7. Dyrektywa ta dotyczy zobowiązania operatorów platform internetowych do zbierania informacji podatkowych, takich jak dochody własne i dochody generowane przez użytkowników.

POLECAMY: KE złożyła do TSUE kolejną skargę na Polskę. Tym razem sprawa dotyczy nielegalnego Trybunału Konstytucyjnego

Polski rząd ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. Jeśli Komisja Europejska nie będzie zadowolona z reakcji, kolejnym krokiem może być skierowanie skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Negatywne orzeczenie TSUE może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych.

Podobne sytuacje dotyczą również innych krajów, takich jak Belgia, Grecja, Hiszpania, Cypr i Portugalia. Wszystkie te państwa, podobnie jak Polska, miały obowiązek wdrożyć przepisy dyrektywy 2021/514 (DAC7) od 1 stycznia 2023 roku.

Dyrektywa nakłada na operatorów platform internetowych, na których oferowane są towary i usługi, takie jak wynajem nieruchomości i środków transportu, obowiązek zbierania informacji dotyczących dochodów własnych i dochodów użytkowników.

Zebrane informacje muszą być przekazywane organom podatkowym w kraju, w którym dany operator ma siedzibę, przy użyciu standardowych formularzy, do 31 stycznia kolejnego roku (chyba że operatorzy udowodnią, że informacje zostały już przekazane organom podatkowym innego państwa członkowskiego UE). Następnie organy podatkowe w państwach członkowskich będą wymieniać się tymi danymi.

Ministerstwo Finansów oszacowało, że obowiązek raportowania dotyczyłby w Polsce co najwyżej kilkudziesięciu podmiotów, ponieważ większość platform internetowych działających na polskim rynku ma siedziby za granicą i tam powinny przekazywać zgromadzone informacje.

Z raportowania wyłączeni zostaliby również podatnicy, którzy dokonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów za pośrednictwem platformy internetowej, a ich wynagrodzenie roczne nie przekroczyło 2 tysięcy euro – wynika to z dyrektywy DAC7.

Należy zaznaczyć, że założenia projektu ustawy, które miałyby wdrożyć nowe obowiązki sprawozdawcze do polskiego prawa, zostały opublikowane w lipcu 2022 roku. W dokumentach tych zapisano, że pierwszym okresem sprawozdawczym będzie rok 2023, co oznaczałoby, że raporty muszą zostać dostarczone do szefa Krajowej Administracji Skarbowej w 2024 roku.

Sam projekt ustawy został jednak opublikowany dopiero 8 lutego tego roku, kilka dni po informacjach o wszczęciu postępowania naruszeniowego przez Komisję Europejską przeciwko Polsce z powodu niewdrożenia dyrektywy DAC7.

Do chwili obecnej projekt ten nie został przyjęty przez rząd, więc szanse na uchwalenie nowelizacji w obecnej kadencji parlamentu są praktycznie zerowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version