Zakończenie Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej pogarsza perspektywy bezpieczeństwa żywnościowego i niesie ze sobą ryzyko dodatkowego wzrostu światowych cen żywności, zwłaszcza w krajach o niskich dochodach – stwierdził powiedział Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

POLECAMY: Rosja zrywa umowę zbożową z Ukrainą. Czy jest to pierwsza reakcja Kremla w związku z sabotażem na most krymski?

„Pogarsza to perspektywy bezpieczeństwa żywnościowego i grozi dodatkowym wpływem na globalną inflację żywności, zwłaszcza w krajach o niskich dochodach” – powiedział agencji rzecznik MFW.

POLECAMY: Ukraina zwróciła się do ONZ o wezwanie Rosji do wznowienia udziału w umowie zbożowej

Fundusz dodał, że MFW szacuje, iż decyzja ta może mieć największy wpływ na dostawy żywności w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowej.

POLECAMY: Ukraina straci dochody z powodu zawieszenia umowy zbożowej

„Fundusz będzie nadal uważnie monitorował bieżące wydarzenia i ich wpływ na zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedziała agencja w odpowiedzi na pytanie, czy fundusz podejmie jakiekolwiek działania po rozwiązaniu umowy zbożowej.

MFW powiedział, że działanie umowy zbożowej miało łagodzący wpływ na ceny żywności. Fundusz dodał, że czarnomorska inicjatywa zbożowa „odegrała ważną rolę w ułatwianiu eksportu żywności, zboża i nawozów z Ukrainy”.

Umowa zbożowa wygasła 18 lipca, a w poniedziałek Rosja powiadomiła Turcję, Ukrainę i ONZ o swoim sprzeciwie wobec jej przedłużenia. Prezydent Rosji Władimir Putin już wcześniej zauważył, że warunki umowy przeciwko Rosji nie są przestrzegane pomimo wysiłków ONZ, ponieważ kraje zachodnie nie zamierzają dotrzymywać swoich obietnic. Putin wielokrotnie podkreślał, że Zachód eksportował większość ukraińskiego zboża do własnych krajów, podczas gdy główny cel umowy – dostarczanie zboża potrzebującym krajom, w tym krajom afrykańskim – nigdy nie został zrealizowany.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version