Mechanizm podzielonej płatności (MPP lub split payment) polega na tym, że płatność za towar lub usługę realizowana jest przez nabywcę za pomocą tzw. komunikatu przelewu – w ten sposób płatność zostaje podzielona na wartość netto oraz kwotę VAT, a każda z tych kwot trafia na odrębny rachunek – wartość netto na zwykłe konto firmowe sprzedawcy, natomiast kwota VAT trafia na specjalnie w tym celu utworzony rachunek VAT. Rachunek VAT jest tworzony przez bank automatycznie do każdego rachunku bankowego związanego z działalnością gospodarczą – zatem osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie korzystają z mechanizmu podzielonej płatności przy zapłacie za dokonane nabycia towarów bądź usług.

Obowiązek stosowania podzielonej płatności

Obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności mają podatnicy VAT, którzy spełnią jednocześnie dwa warunki tj. sprzedają lub nabywają towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług, oraz jednocześnie kwota należności ogółem z faktury, czyli wartość brutto całej faktury przekracza 15 tys. zł. Również w przypadku podatników, którzy dokonują powyższej sprzedaży, mają oni obowiązek zawrzeć na fakturze oznaczenie „mechanizm podzielonej płatności”. Jednak nawet mimo braku takiego oznaczenia, a w momencie gdy dokonanie płatności przy wykorzystaniu split payment jest obowiązkowe, nabywca jest obowiązany dokonać płatności w takiej formie.

Ważną kwestią w przypadku MPP jest rachunek VAT – nie jest to zwykły rachunek, z którego podatnicy w dowolny sposób mogą wpłacać i wypłacać pieniądze. Rachunek VAT mogą zasilać jedynie środki z tytułu VAT wynikającego z faktur zapłaconych przez kontrahentów, przelewy między własnymi rachunkami VAT podatnika, zwroty kwoty VAT z urzędu skarbowego lub zwroty kwoty VAT wynikające z korekty faktur, jeśli do zwrotu został użyty komunikat przelewu. Natomiast płatności z rachunku VAT można dokonywać z tytułu m.in. należnego VAT podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego, składek na ubezpieczenia społeczne, dodatkowego zobowiązania podatkowego oraz odsetek za zwłokę w VAT oraz szeregu zobowiązań publicznoprawnych wymienionych w ustawie (jak np. PIT, CIT, podatek akcyzowy, należności celne).

Zmiany od lipca

Jedną ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu SLIM VAT 3, który wszedł w życie 1 lipca 2023 r., jest rozszerzenie katalogu podatków, które mogą być płacone ze środków zgromadzonych na rachunku VAT. I tak, od 1 lipca z tego rachunku mogą być opłacane także: podatek od wydobycia niektórych kopalin wraz z odsetkami za zwłokę, podatek od sprzedaży detalicznej wraz z odsetkami, tzw. podatek cukrowy, podatek tonażowy wraz z odsetkami za zwłokę a także opłata za napoje alkoholowe (tzw. podatek od „małpek”) wraz z odsetkami za zwłokę. Uzasadnieniem dla takiej zmiany jest przede wszystkim zmniejszenie ewentualnego ryzyka pogorszenia się płynności finansowej podatników wynikającego z ograniczonej dyspozycyjności środków zgromadzonych na rachunku VAT.

Korzyści z podzielonej płatności

Jedną z korzyści stosowania MPP w obrocie między przedsiębiorcami jest brak odpowiedzialności solidarnej płacącego za VAT wynikający z faktury zakupu (w przypadku, gdy sprzedający nie odprowadzi do urzędu VAT należnego, wówczas kupujący może w określonych przypadkach odpowiadać solidarnie za podatek). Wspomniany już SLIM VAT 3 rozszerzył zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej również na faktorów. Co to oznacza? W przypadku dokonania przez podatnika zmiany wierzyciela poprzez zawarcie z faktorem porozumienia w przedmiocie przeniesienia wierzytelności wynikających z umowy dostawy towarów lub świadczenia usług, a objętych umową o nabyciu wierzytelności na inny podmiot, podatnik, który otrzyma płatność w ramach MPP będzie mógł się uwolnić od odpowiedzialności solidarnej, jeśli przekaże płatność na rachunek VAT podatnika wskazanego w umowie o nabyciu wierzytelności zawartej z dostawcą lub nabywcą. Do faktora realizującego płatność w split payment mają zatem zastosowanie przepisy dotyczące wyłączenia stosowania sankcji oraz podwyższonych odsetek za zwłokę.

Inną zmianą wprowadzoną od 1 lipca 2023 r., związaną ściśle z powstaniem nowego podatnika w ramach ustawy o VAT, jaką jest grupa VAT, jest możliwość przekazywania środków pomiędzy rachunkiem VAT członka grupy a rachunkiem VAT odpowiedzialnego za rozliczenie z organami podatkowymi przedstawiciela grupy VAT.

Zmiany w mechanizmie podzielonej płatności wprowadzone ustawą SLIM VAT 3 mają co do zasady charakter kosmetyczny i doprecyzowujący, jednak z perspektywy części podatników – bardzo istotny. Na pewno można je zaliczyć do zmian pozytywnych, choć powinny być wprowadzone już dawno.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version