Bank jest przedsiębiorcą, a co za tym idzie podlega przepisom prawa upadłościowego. Po ogłoszeniu upadłości banku, obok tego, że jego majątek staje się masą upadłości, szereg konsekwencji dotyka jego klientów – zwłaszcza posiadaczy rachunków oraz kredytobiorców. Powinni oni dobrze zabezpieczyć swoje interesy.

Banki – na szczęście – upadają niezbyt często, dlatego nie zawsze pamięta się, że podlegają one przepisom prawa upadłościowego. Tymczasem nie ma formalnych przeszkód, aby niewypłacalny bank upadł. Co więcej, niekiedy jest to wręcz konieczność. Historia Getin Noble Banku jest tego najnowszym przykładem. Wszyscy klienci tego banku powinni teraz dobrze zabezpieczyć swoje interesy. Jak to zrobić? Kluczową kwestią jest tu poznanie skutków ogłoszenia upadłości banku i dostosowanie do nich swojej strategii działania.

Skutki upadłości banku

Upadłość banku pociąga za sobą dwojakiego rodzaju skutki: związane ze standardowymi konsekwencjami ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorcę oraz specyficzne, przewidziane przez ustawodawcę dla upadłości banku. W pierwszym zakresie należy pamiętać, że wraz z ogłoszeniem upadłości majątek banku staje się masą upadłości, którą zarządza syndyk. Tym samym majątek ten ma służyć przede wszystkim zaspokojeniu wierzycieli oraz pokryciu kosztów postępowania.

Natomiast skutki upadłości charakterystyczne jedynie dla banków określa przede wszystkim art. 433 oraz art. 434 Prawa upadłościowego. Zgodnie z tymi przepisami z dniem ogłoszenia upadłości:

  • organy zarządzające i nadzorcze banku ulegają rozwiązaniu;
  • wygasają zarząd komisaryczny, powołanie likwidatora oraz uprawnienia kuratora ustanowionego na podstawie przepisów Prawa bankowego;
  • wygasają wszelkie uprawnienia osób wchodzących w skład organów banku do odpraw pieniężnych, jak też do wynagrodzenia za okres po ogłoszeniu upadłości.

Z punktu widzenia klientów upadłego banku kluczowe znaczenie ma art. 434 Prawa upadłościowego. Przepis ten stanowi, że z dniem ogłoszenia upadłości banku ulegają rozwiązaniu:

  • umowy rachunku bankowego; oprocentowanie rachunków bankowych jest naliczane do dnia ogłoszenia upadłości;
  • umowy kredytu i pożyczki, jeżeli do dnia ogłoszenia upadłości nie nastąpiło oddanie środków pieniężnych do dyspozycji kredytobiorcy (pożyczkobiorcy);
  • umowy poręczenia, gwarancji bankowych i akredytyw, jeżeli do dnia ogłoszenia upadłości bank nie otrzymał prowizji z tytułu tych czynności;
  • umowy o udostępnienie skrytek sejfowych oraz umowy przechowania, z tym że wydanie przedmiotów i papierów wartościowych powinno nastąpić w terminie uzgodnionym z oddającym na przechowanie.

Warto pamiętać, że każdy z wymienionych tu skutków następuje po ogłoszeniu upadłości tylko wówczas, gdy nie nastąpił wcześniej, w ramach postępowania układowego.

Rozwiązanie umów kredytowych

Wraz z upadłością banku, jednym z najważniejszych pytań, jakie pojawia się po stronie jego klientów jest ustalenie, czy należy nadal spłacać zaciągnięty w nim kredyt (lub pożyczkę). Odpowiedzieć na to pytanie zależy od tego, czy bank przed dniem ogłoszenia upadłości zdążył przelać gotówkę kredytobiorcy.

Jeżeli tak, to kredyt lub pożyczkę należy spłacać dokładnie na takich samych zasad jak dotychczas – a więc w terminach, w wysokości i na rachunek wskazany w umowie łączącej klienta z bankiem. Gdyby natomiast do przelewu środków nie doszło przed dniem ogłoszenia upadłości, to umowa kredytowa ulega rozwiązaniu. Tym samym kredytobiorca (pożyczkobiorca) po prostu nie otrzyma umówionej sumy i – co oczywiste – nie będzie musiał jej spłacać.

Frankowicze a upadłość Getin Noble Banku – gdzie zgłosić wierzytelność?

Upadłość Getin Noble Banku pociąga za sobą daleko idące skutki także dla frankowiczów, którzy posiadają w tym Banku kredyt denominowany lub indeksowany do waluty szwajcarskiej. Nadal mają oni możliwość dochodzenia swoich praw, czyli zwrotu nadpłaconych sum z tytuły wykonywania umowy zawierającej klauzule abuzywne. Jednak zasadniczo zmienił się sposób dochodzenia tych roszczeń.

Obecnie frankowicze powinni zgłosić swoją wierzytelność syndykowi masy upadłości. Należy to zrobić w ściśle określonym terminie, zamieszczonym w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Aktualnie nie ma już możliwości wytaczania standardowej sprawy cywilnej przeciwko bankowi. Właściwie jedyną szansą dla frankowiczów jest udział w postępowaniu upadłościowym i ubieganie się o zaspokojenie ich roszczeń z funduszy masy upadłości.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version