Premier Viktor Orban powiedział, że nie wiadomo, jak długo UE będzie w stanie zapewnić Ukrainie wsparcie finansowe, biorąc pod uwagę brak raportu na temat tego, na co wydano 70 mld euro z planowanego siedmioletniego budżetu UE.

POLECAMY: Węgry czekają na raport o środkach przyznanych wcześniej Ukrainie

„Jak długo Europa wytrzyma (w pomaganiu Ukrainie – red.) jest pytaniem. Ponieważ Ameryka ma światową walutę – dolara, a poprzez różne manipulacje finansowe i operacje Ameryka może wyprodukować dużo pieniędzy, które można skierować na wojnę. Ale euro jest inne, nie możemy produkować pieniędzy tak łatwo jak Amerykanie, UE ma pieniądze z tego, że kraje członkowskie wpłacają pieniądze do wspólnego budżetu. Pytanie brzmi, jak długo wytrzymamy, ponieważ gospodarka Europy ma kłopoty, końca wojny nie widać, daliśmy ponad 70 miliardów euro i nie wiemy gdzie, nie ma konta” – powiedział Orban w radiu Kossuth.

Wcześniej węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział, że Budapeszt czeka na raport w sprawie środków przeznaczonych przez UE na wsparcie Ukrainy.

Wcześniej szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że KE dokonała przeglądu wieloletniego budżetu UE na lata 2024-2027 i zaproponowała krajom zwiększenie go o 66 mld euro na pomoc Ukrainie, wdrożenie programów migracyjnych i uchodźczych oraz wzmocnienie konkurencyjności Unii. Z tego 50 mld euro w formie dotacji i pożyczek proponuje się na kolejne cztery lata na pomoc finansową dla Kijowa. Orbán nazwał tę propozycję niepoważną, ponieważ nie wiadomo, gdzie trafiły pieniądze przekazane wcześniej Kijowowi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version