W czwartek polski rząd zatwierdził projekt ustawy, który wprowadza dodatkowy zapis do obecnych przepisów w Polsce. Nowelizacja ustawy pozwala na uzyskanie dodatkowych środków finansowych dla ważnej grupy Polaków, służących do zabezpieczenia ich potrzeb.

Dla kogo nowy dodatek w wysokości od 5 do 130% najniższej emerytury?

W czwartek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej specjalny dodatek dla weteranów poszkodowanych. Weterani ci nie pobierają świadczeń w postaci renty inwalidzkiej czy emerytury i spełniają określony warunek, a mianowicie muszą posiadać status weterana poszkodowanego.

Status weterana poszkodowanego przyznawany jest osobom, które zostały poszkodowane w wyniku wykonywania obowiązków służbowych lub związanych z uczestnictwem w działaniach wojskowych. Mogą to być osoby, które brały udział w misjach poza granicami kraju, wojnach czy konfliktach zbrojnych, jak również osoby poszkodowane podczas ćwiczeń wojskowych.

Osoby, które posiadają status weterana poszkodowanego, otrzymają nowy, specjalny dodatek, którego celem jest zabezpieczenie dodatkowych potrzeb weteranów. Pieniądze te mogą być wykorzystane na opłacenie kosztów leczenia, rehabilitacji oraz opieki, a także na dojazdy do placówek medycznych i rehabilitacyjnych. Dodatek ten będzie bezzwrotny, co oznacza, że nie będzie konieczne jego oddawanie w przyszłości.

Nowelizacja ustawy ma na celu poprawę sytuacji finansowej weteranów poszkodowanych oraz zwiększenie ich dostępu do niezbędnej opieki medycznej i rehabilitacji. Osoby objęte nowymi przepisami będą mogły skorzystać z pomocy rządu w celu zaspokojenia swoich potrzeb i poprawy jakości życia.

Nowym dofinansowaniem objęto również osoby w postaci obecnych i byłych funkcjonariuszy zatrudnionych w :
-Policji,
– Straży Granicznej,
– Biura Ochrony Rządu,
– Służby Ochrony Państwa,
– Państwowej Straży Pożarnej
– Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
– Służby Wywiadu Wojskowego.

Czy wszyscy weterani takie pieniądze otrzymają?

Wymóg otrzymania dodatku to doznanie uszczerbku na zdrowiu. W związku z tym mowa o byciu poszkodowanym w wypadku, do którego doszło na służbie w określonych okolicznościach.

„Chodzi o wypadek pozostający w związku z działaniami poza granicami państwa lub chorobę nabytą podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych, z tytułu których przyznano świadczenia odszkodowawcze. Dodatek wynosi od 5 proc. do 130 proc. najniższej emerytury” – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Kwota dodatku zaś będzie uzależniona od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu. Dlatego wiadomo, że będą to kwoty od niespełna 80 zł do 2000 złotych. Od kiedy taki dodatek zacznie obowiązywać?

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version