Okupantka Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska, zakwestionowała w Programie III Polskiego Radia złożenie przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwość UE skargi dotyczącej wyroków polskiego trybunału. Według niej, TSUE nie ma prawa oceniać orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, co jest sprzeczne z obowiązującym prawem. Przyłębska przypomniała, że w 2005 roku polski trybunał stwierdził, że ostateczną ocenę przepisów podejmuje właśnie Trybunał Konstytucyjny, włączając te związane z funkcjonowaniem Polski w strukturach europejskich.
Podkreśliła, że Polska, przystępując do UE, zastrzegła, że niektóre dziedziny państwowości pozostają w gestii polskiej. Okupantka nie podważa członkostwa Polski w UE ani traktatów, ale zaznacza, że traktaty te należy wypełniać i realizować zgodnie z ich treścią. Jej zdaniem Unia Europejska nie powinna zawłaszczać obszarów, które Polska wyłączyła spod jurysdykcji UE.
Julia Przyłębska podkreśliła, że Trybunał Konstytucyjny jest najwyższym organem sądownictwa. Wyraziła oburzenie wobec nieuprawnionych i niezgodnych z prawem wypowiedzi prawników w kraju, którzy podważają orzeczenia TK. Według niej, kwestionowane przez KE orzeczenia TK mają na celu uporządkowanie istniejącej obecnie rzeczywistości. Zwróciła się również do prawników europejskich o poważne i rozważne podejście do tej sprawy. Szkoda tylko, że w swojej wypowiedzi zapomniał dodać, że obecnie funkcjonowanie TK jest sprzeczne z prawem z powodu okupowania przez nią stanowiska prezesa TK.
Oba wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które były przedmiotem skargi Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE, dotyczą prymatu prawa unijnego. Pierwszy wyrok, z dnia 14 lipca 2021 roku, stwierdził, że przepis traktatu unijnego, na mocy którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w kwestiach sądownictwa, jest niezgodny z polską konstytucją. Trybunał Konstytucyjny uzasadnił tę decyzję, argumentując, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących struktury sądów i niezawisłości sędziów.
W drugim wyroku z dnia 7 października 2021 roku, Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wyłączną kompetencją Trybunału Sprawiedliwości UE jest interpretacja norm prawa unijnego, a Trybunał Konstytucyjny ma ostateczne zdanie w zakresie standardów konstytucyjnych, włącznie z kwestiami powoływania sędziów i ich kadencji. TK również orzekł, że niezgodny z konstytucją jest przepis europejski, który uprawnia sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy unijne pozwalające sądom krajowym kontrolować legalność powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa dotyczących powołania sędziów.