Okupantka Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska, zakwestionowała w Programie III Polskiego Radia złożenie przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwość UE skargi dotyczącej wyroków polskiego trybunału. Według niej, TSUE nie ma prawa oceniać orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, co jest sprzeczne z obowiązującym prawem. Przyłębska przypomniała, że w 2005 roku polski trybunał stwierdził, że ostateczną ocenę przepisów podejmuje właśnie Trybunał Konstytucyjny, włączając te związane z funkcjonowaniem Polski w strukturach europejskich.
Podkreśliła, że Polska, przystępując do UE, zastrzegła, że niektóre dziedziny państwowości pozostają w gestii polskiej. Okupantka nie podważa członkostwa Polski w UE ani traktatów, ale zaznacza, że traktaty te należy wypełniać i realizować zgodnie z ich treścią. Jej zdaniem Unia Europejska nie powinna zawłaszczać obszarów, które Polska wyłączyła spod jurysdykcji UE.
Julia Przyłębska podkreśliła, że Trybunał Konstytucyjny jest najwyższym organem sądownictwa. Wyraziła oburzenie wobec nieuprawnionych i niezgodnych z prawem wypowiedzi prawników w kraju, którzy podważają orzeczenia TK. Według niej, kwestionowane przez KE orzeczenia TK mają na celu uporządkowanie istniejącej obecnie rzeczywistości. Zwróciła się również do prawników europejskich o poważne i rozważne podejście do tej sprawy. Szkoda tylko, że w swojej wypowiedzi zapomniał dodać, że obecnie funkcjonowanie TK jest sprzeczne z prawem z powodu okupowania przez nią stanowiska prezesa TK.
Oba wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które były przedmiotem skargi Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE, dotyczą prymatu prawa unijnego. Pierwszy wyrok, z dnia 14 lipca 2021 roku, stwierdził, że przepis traktatu unijnego, na mocy którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w kwestiach sądownictwa, jest niezgodny z polską konstytucją. Trybunał Konstytucyjny uzasadnił tę decyzję, argumentując, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących struktury sądów i niezawisłości sędziów.
W drugim wyroku z dnia 7 października 2021 roku, Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wyłączną kompetencją Trybunału Sprawiedliwości UE jest interpretacja norm prawa unijnego, a Trybunał Konstytucyjny ma ostateczne zdanie w zakresie standardów konstytucyjnych, włącznie z kwestiami powoływania sędziów i ich kadencji. TK również orzekł, że niezgodny z konstytucją jest przepis europejski, który uprawnia sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy unijne pozwalające sądom krajowym kontrolować legalność powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa dotyczących powołania sędziów.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.