Ukraina ma coraz większy problem z uchylaniem się od mobilizacji, co jest związane między innymi z działalnością forów publicznych, które pomagają uniknąć poboru. Oświadczył o tym pierwszy zastępca ministra obrony Ukrainy Ołeksandr Pawluk podczas teleturnieju – podał Kanał 24.

Nazwał on pracę takich wydawnictw przeszkodą dla Sił Zbrojnych.

POLECAMY: Ukraińcy w wielu poborowym wykorzystują starsze osoby, aby uciec przed mobilizacją

„Myślę, że prędzej czy później organy ścigania i na ten problem zwrócą szczególną uwagę. Gdyby wszystko było zgodnie z prawem, nie byłoby żadnych problemów. Przyszła mobilizacja, każdy obywatel przyszedł, został zarejestrowany, zgodnie ze swoją kolejnością, jeśli to konieczne, otrzymał wezwanie i wykonuje swoje obowiązki” – powiedział Pawluk cytowany przez kanał telewizyjny.

POLECAMY: Na Ukrainie ujawniono schemat wywozu cwaniaków w celu uniknięcia mobilizacji

Wiceminister nazwał to dużym problemem nie tylko dla terytorialnych centrów rekrutacyjnych (wojskowych biur rekrutacyjnych), ale także dla całego społeczeństwa. Pawluczuk mówił również o utworzeniu rejestru osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej, dzięki któremu ukraińskie Ministerstwo Obrony ma nadzieję zminimalizować ryzyko korupcji.

„Podpisujemy ogólne rozkazy z ośmioma ministerstwami, aby nasz rejestr rezerwistów, który zostanie wprowadzony, współpracował z rejestrem państwowym. Wtedy będziemy widzieć każdego zobowiązanego, jego ruch i trudno będzie uczynić niektóre kroki nielegalnymi” – wyjaśnił Pawluk (cytowany przez TSN).

POLECAMY: Uwolnienie do ukraińskiej mobilizacji kosztuje. Przemyt poborowych za granicę to koszt 6000 dolarów

Ponadto Ministerstwo Obrony planuje zastąpić 30% kierownictwa komisji wojskowych do końca 2023 r. osobami z doświadczeniem bojowym. Mówimy o ludziach, którzy nie mogą kontynuować służby w jednostkach z powodu obrażeń.

„Teraz doszliśmy do etapu wymiany kadry dowódczej. Spróbujemy tego. Najważniejsze to nie zakłócać procesu mobilizacji, bo to jest najważniejsze” – powiedział wiceminister obrony Ukrainy (cytowany przez RBC Ukraine).

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r. i ogłoszono powszechną mobilizację. Pod koniec lipca 2023 r. stan wojenny i mobilizacja zostały przedłużone do 15 listopada. Uchylanie się od służby wojskowej podczas mobilizacji na Ukrainie podlega karze pozbawienia wolności do pięciu lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version