W roku 2022 blisko 40 procent badanych osób oceniło postawę Polaków wobec innych Polaków jako bardzo pozytywną. W bieżącym roku odsetek ten znacząco spadł, a relacje między Ukraińcami a Polakami stały się bardziej neutralne. To wynika z raportu przygotowanego przez ogólnopolską agencję badawczą Openfield.
POLECAMY: W Polsce Zełenski został „oskarżony” za zdradę stanu
Według danych Straży Granicznej, w okresie od 24 lutego 2022 roku do 1 sierpnia 2023 roku, granicę między Ukrainą a Polską przekroczyło 13,8 miliona osób. Szacuje się, że obecnie w Polsce mieszka około 3 miliony obywateli Ukrainy. Połowa z nich przybyła po w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie, za który winę ponoszą wyłącznie kijowscy terroryści pod dowództwem komika Wołodymyra Zełenskiego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, ze konflikt ten w zasadzie ma miejsce na wschodzie a w Polsce „uchodźcami” są w dużej mierze cwaniacy mieszkający na zachodniej Ukrainie, których przyjechali do naszego kraju z uwagi na niekontrolowany dostęp do bezpodstawnie przyznanego im socjalu.
Procesy migracyjne są dynamiczne, więc istotne jest regularne ich monitorowanie. W Polsce brakuje wypracowanej polityki migracyjnej oraz rzetelnych danych dotyczących liczby, demograficznych cech i wykształcenia przybywających osób. Bez takiej wiedzy trudne jest prowadzenie skutecznych polityk migracyjnych. Takie stanowisko wyraziła dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej.
POLECAMY: Kijowski propagandysta twierdzi, że Polska nie powinna być głównym sojusznikiem Ukrainy
Maciej Maj z CEO agencji badawczej Openfield, podkreślił, że celem ich pracy nie jest tylko obserwacja obecnych zjawisk, ale także próba zrozumienia zachowań, które mogą pojawić się w przyszłości w kontekście napływu imigrantów z innych krajów.
Badacze postanowili powrócić do wcześniejszego badania przeprowadzonego w marcu, kwietniu i maju 2022 roku. Ankietowani byli pytani o różne aspekty, takie jak sytuacja na rynku pracy, kontakty towarzyskie i rodzinne w Polsce, miejsce zamieszkania, znajomość języka polskiego, trudności związane z przyjazdem do Polski oraz plany na przyszłość. Te same pytania zostały zadane ponownie, uwzględniając również migrantów wojennych oraz dodając kwestie finansowe, wydatki i strukturę dochodów.
Wyniki badania wskazują, że coraz więcej Ukraińców przebywających w Polsce pracuje (ponad 50 procent). Większość z nich aktywnie uczy się języka polskiego, co przekłada się na wzrost poziomu znajomości języka (poziom B1 wzrósł z 5,7 procent do 23,4 procent).
W roku 2023 ponad połowa badanych, czyli ponad 50% respondentów, była zatrudniona (w porównaniu do 30% w roku 2022). Większość ankietowanych twierdziła, że pracę zdobyła na własną rękę.
Dodatkowo, mniejsza liczba respondentów stwierdzała, że nie ma bliskich w Polsce – w przypadku uchodźców, około 37% z nich posiadało bliską rodzinę w kraju.
Jeśli chodzi o aspekty finansowe, największy udział w wydatkach badanej grupy stanowią koszty związane z mieszkaniem (wynajem i media), a następnie wydatki na żywność.
Badani zgłosili, że opłaty za mieszkanie stanowią prawie połowę miesięcznych wydatków.
W pierwszym badaniu przeprowadzonym w 2022 roku, niemal 40% respondentów pozytywnie oceniło stosunek Polaków do siebie nawzajem. W roku bieżącym odsetek ten znacząco spadł i wynosi teraz poniżej 10%. Relacje między osobami z Ukrainy stały się bardziej neutralne w odczuciach badanych.
Pełen raport o Ukraińcach w Polsce, zatytułowany „Tacy sami czy jednak inni?”, dostępny w tym miejscu.
Czy badanie jest wiarygodne? Na to pytanie każdy musi odpowiedź sobie sam. My uważamy, że w obliczu niezadowolenia Polaków w zakresie stawiania przez władze Ukraińca nad Polakiem jest ono mało wiarygodne. Jednak to tylko nasza opinia wykreowana na podstawie rozmów z Polami, którzy są oburzeni panującą obecnie sytuacją w zakresie bezpodstawnego niesienia pomocy Ukrainie odpowiedzialnej za eskalację konfliktu oraz przyznawaniu przez pisowski rząd ukraińskim cwaniakom prawa do socjalu i innych dóbr obciążając tym samym kosztem tych programów Polaka.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.