Fabryki papieru, takie jak PM2 Eisenhüttenstadt i Leipa w Schwedt, odprowadzają do rzeki Odry ścieki o temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Zjawisko to budzi wątpliwości w kontekście obecnych problemów takich jak spadająca liczba ryb i nadmierny rozkwit glonów. Portal gazety „Maerkische Oderzeitung” (MOZ) skupia się na tym temacie w artykule o tytule „Ciepłe ścieki z papierowni nad Odrą – czynnik ryzyka dla ryb?”.

Współczynniki takie jak zasolenie, zanieczyszczenie, niski poziom wody oraz wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi toksycznych glonów i przyczyniły się do masowej śmierci ryb w rzece Odrze w ubiegłym roku – przypomina portal.

POLECAMY: W Polsce nad Odrą zauważyli martwą rybę płynącą z Czech

Wzdłuż brzegów rzeki Odra w Brandenburgii, które mają łączną długość 162 kilometrów, nie ma znaczącej liczby zakładów przemysłowych, które wpływałyby na zanieczyszczenie wód. Według informacji od Ministerstwa Środowiska Brandenburgii, agencja ds. środowiska (Landesumweltamt) przeprowadziła w ubiegłym roku badania dużych odpływów ścieków, aby ocenić ich zgodność z ustalonymi normami.

„Podwyższona temperatura ścieków wpływała do rzeki Odra, która sama była narażona na wysokie temperatury” – donosi MOZ.

Ścieki z zakładu są odprowadzane do rzeki przy temperaturze 30 stopni Celsjusza. Do oczyszczalni trafiają również ścieki od kilku innych firm, jednak głównym źródłem są ścieki z papierowni PM2. „Na początku procesu oczyszczania temperatura wody wynosi 35-36 stopni Celsjusza, po czym konieczne jest jej schłodzenie o sześć stopni. Dysponujemy dwiema wieżami chłodniczymi, ale jedna z nich nie jest w stanie obniżyć temperatury ze względu na osadzanie się kamienia wapniowego” – wyjaśnia Juergen Koepke, kierownik oczyszczalni ścieków.

Agencja ochrony środowiska „była świadoma tego problemu. Przekroczenie granicy 30 stopni C miało miejsce po raz pierwszy w marcu ubiegłego roku (…)” – relacjonuje MOZ. W dniu 8 sierpnia 2022 roku temperatura ścieków wyniosła 34 stopnie Celsjusza, prawie dziesięć stopni więcej niż temperatura wody w rzece Odrze.

MOZ zwraca uwagę w swoim artykule, że „ciepłe ścieki stanowią typowy problem dla producentów papieru”.

Jednocześnie, autorzy artykułu zastanawiają się, dlaczego ekolodzy nie wyrazili jeszcze w tej sprawie swojego oburzenia. Prawdopodobnie informacja ta jeszcze do nich nie dotarła… Ryby nie mogą wyrazić swojego zdania, a lojalny pies nie szczeka na dłoń, która go karmi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version