Rzeszowska Prokuratura Regionalna oskarża trzy osoby w ramach tzw. „śledztwa zbożowego”. Według śledczych, te osoby dopuściły się oszustwa wobec firm, którym sprzedawały zboże pochodzące z Ukrainy. Dodatkowo, fałszowały deklaracje celne dotyczące tego zboża. Produkt z przetworzonej w ten sposób mąki trafił do różnych piekarni oraz zakładów przetwórczych w Polsce.
POLECAMY: Zatrute ukraińskie zboże ma swoją pierwszą ofiarę. Kaufland wycofał swoją mąkę
Zespół Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prowadzi dochodzenie dotyczące sprowadzania zboża z Ukrainy do Polski. Mimo oficjalnych deklaracji, że jest to zboże techniczne, podlegające regulacjom pozataryfowym, w rzeczywistości było ono wprowadzane na rynek rolno-spożywczy. Zakupywały je młyny, a pozyskana z niego mąka była sprzedawana m.in. piekarniom i zakładom przetwórczym.
POLECAMY: Katastrofa czeka. Polska zasypana zbożem z Ukrainy
W Rzeszowie skonsolidowano 92 postępowania z różnych części kraju. Prokurator Hanna Biernat-Łożańska, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej, informuje, że dotychczas przeprowadzono 283 przeszukania, podczas których zabezpieczono dokumentację związana z podmiotami objętymi śledztwem. Efektem tego dochodzenia są już pierwsze postawione zarzuty, skierowane przeciwko trzem osobom.
Deklarowali przywóz zboża technicznego, które trafiało do młynów
Pierwsza osoba podejrzana jest o popełnienie oszustwa, które spowodowało szkodę dla polskiej spółki zajmującej się handlem zbożem. Miało to miejsce poprzez sprzedanie spółce ponad 111 ton pszenicy oraz wcześniejsze ukrycie informacji o pochodzeniu tego zboża z Ukrainy, przedstawiając je jako zboże techniczne. W wyniku tego działania spółka poniósł stratę niemal 150 tysięcy złotych.
Druga osoba jest podejrzewana o sfabrykowanie dokumentów dotyczących przeznaczenia ziarna pszenicy zakupionego na terytorium Ukrainy. Te sfałszowane dokumenty zostały następnie przedstawione w agencji celnej w celu odprawy celnej towarów importowanych z Ukrainy. Dodatkowo, ta osoba jest oskarżona o popełnienie przestępstwa skarbowego, polegającego na wprowadzeniu organu kontroli w błąd co do charakteru towaru. Osoba ta fałszywie twierdziła, że towar miał charakter techniczny, podlegający reglamentacji pozataryfowej, podczas gdy w rzeczywistości był przeznaczony do obrotu na rynku rolno-spożywczym. Wartość towaru, jak wynika z faktur, przekroczyła 91 tysięcy złotych – informuje rzeczniczka.
Zboże warte 6,3 mln zł
Trzeci z podejrzanych osobników zajmował się sprowadzaniem ziarna rzepaku i kukurydzy z Ukrainy. Według prokuratury, popełnił przestępstwo celnego oszustwa, wprowadzając w błąd organy celne. W przypadku 190 zgłoszeń celnych dotyczących ziarna kukurydzy oraz 9 zgłoszeń celnych dotyczących ziarna rzepaku, oskarżony zadeklarował, że zboża miały być używane w celach technicznych. W rzeczywistości jednak były one przeznaczone do obrotu na rynku rolno-spożywczym. Całkowita wartość towaru, jak wynika z faktur, przekroczyła 6,3 miliona złotych – podaje Hanna Biernat-Łożańska.
W odniesieniu do podejrzanych, prokurator podjął działania w celu zastosowania środków zapobiegawczych, w postaci poręczeń majątkowych oraz nadzoru ze strony policji. W przypadku dwóch z podejrzanych, prokurator wykonał zabezpieczenia majątkowe o wartości przekraczającej 330 tysięcy złotych.
Prokuratura prowadzi intensywne działania mające na celu gromadzenie dowodów w sprawie pozostałych postępowań. Sprawa nadal ma status sprawy rozwojowej.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.