W czwartek, 18 sierpnia, Sejm podjął decyzję o wprowadzeniu znaczących zmian w kodeksie karnym, odrzucając jednocześnie senackie poprawki do zaproponowanej nowelizacji. Celem tych zmian jest zaostrzenie kar dla osób zaangażowanych w wywiadowczą działalność przeciwko Polsce, mając na uwadze obecne zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrócą tabliczki znane z PRL! Sejm przyjął ustawę o zakazie fotografowania pewnych obiektów

Nowa ustawa przygotowana przez posłów partii Prawo i Sprawiedliwość wprowadza surowe kary za uczestnictwo w działalności obcego wywiadu, zakładające od 5 do 30 lat więzienia. W przypadku szpiegostwa, które obejmuje przekazywanie informacji, obecnie grozi kara od 3 lat więzienia. Teraz za ten czyn zakłada się karę od 8 lat więzienia, a nawet dożywocie. Za kierowanie i organizowanie działań obcego wywiadu na terenie Polski grozi teraz od 10 lat więzienia do kary dożywotniego, zamiast obecnie obowiązującej kary od 5 lat.

POLECAMY: Totalitaryzm pogłębia się. PiS chce dożywocia za szpiegostwo i 8 lat za „dezinformację”

Nowością jest również wprowadzenie kary dożywotniego więzienia dla osób, które biorą udział w działalności obcego wywiadu i jednocześnie dopuszczają się dywersji, sabotażu lub przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Obecny artykuł 130 kodeksu karnego, który penalizuje szpiegostwo, spotykał się z trudnościami dowodowymi według ekspertów. Część elementów tego przestępstwa nie była wystarczająco precyzyjnie określona w sankcjach.

Nowelizacja przewiduje również karę za przygotowywanie działań szpiegowskich (od 6 miesięcy do 8 lat więzienia) oraz za nieumyślne szpiegostwo (od 3 miesięcy do 5 lat więzienia). Wprowadzenie tej drugiej kary ma na celu zapobieżenie tworzeniu linii obrony opartej na twierdzeniu o braku świadomości przekazywania informacji na rzecz obcego wywiadu lub podmiotu prowadzącego działalność wywiadowczą.

W ramach tych zmian wprowadzono również rozszerzenie kompetencji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, umożliwiające skupienie się na przestępstwach o charakterze szpiegowskim, obok dotychczasowego zapobiegania i zwalczania przestępczości terrorystycznej.

Etap legislacyjny: do podpisu prezydenta

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version