Oprócz dodatku w wysokości 300 złotych, przyznawanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), istnieje jeszcze inne wsparcie mające na celu pomóc w zmniejszeniu kosztów związanych z uczęszczaniem dzieci do szkoły. Dodatkową formą finansowej pomocy jest świadczenie oferowane przez inną instytucję w Polsce. Składając odpowiedni wniosek, można znacząco odciążyć domowy budżet o kwotę przekraczającą 600 złotych. Warto podkreślić, że wypłata tych funduszy odbywa się regularnie, co miesiąc, przez okres trwania nauki.

W związku z tym, że składający wniosek musi spełniać pewne kryteria, nie wszyscy automatycznie mają prawo do tego wsparcia finansowego. Aby ubiegać się o tę pomoc, trzeba być wiedzącym rodzicem lub opiekunem prawnym ucznia, który spełnia określone wymagania. Należy pamiętać, że przyznawanie tego świadczenia wiąże się z procesem aplikacyjnym, w trakcie którego należy przedstawić odpowiednie dokumenty.

O ten dodatek można wnioskować od sierpnia

Omawiany dodatek ma na celu pokrycie kosztów związanych z dojazdami dziecka do szkoły. Nie jest on dostępny dla wszystkich rodziców; państwowe wsparcie tego rodzaju jest przyznawane tylko osobom, których dzieci spełniają określone kryteria, a mianowicie muszą uczęszczać do szkół spoza swojego miejsca zamieszkania.

W praktyce jest to dodatek, który jest przypisany do innych świadczeń, a nie jest przyznawany samodzielnie. Stanowi część szerszego zestawu dodatków do zasiłku rodzinnego. Oznacza to, że otrzymanie tego dodatku wiąże się z uzyskaniem kwalifikacji do zasiłku rodzinnego. Istotne jest przy tym spełnienie pewnego poziomu dochodów. W przypadku rodziny o standardowej sytuacji finansowej, kryterium dochodowe wynosi 674 złote miesięcznie na każdego członka rodziny. W sytuacji, gdy w rodzinie znajduje się niepełnosprawne dziecko, kryterium to wzrasta do 764 złotych.

Warto zaznaczyć, że jeśli dochody przekroczą te ustalone progi, nadal istnieje możliwość uzyskania tego dodatku, jednak w takim przypadku zostanie zastosowana zasada kompensacji. Oznacza to, że kwota dodatku zostanie pomniejszona o równowartość przekroczenia kryterium dochodowego.

Przyznawanie tego wsparcia ma na celu pomóc rodzinom w pokryciu kosztów związanych z edukacją dzieci, zwłaszcza gdy dzieci muszą dojeżdżać do szkół spoza swojej miejscowości zamieszkania.

Kto wypłaca i ile na wniosek rodziców?

Wsparcie finansowe jest udzielane przez lokalne ośrodki pomocy społecznej, które są odpowiedzialne za region zamieszkania. To wsparcie jest przewidziane dla osób podróżujących z miejsca zamieszkania do miejscowości, w których znajdują się ich szkoły. Konkretnie, przysługuje to dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz szkół artystycznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny i nauka na poziomie odpowiadającym szkołom ponadpodstawowym.

Dodatek ten, w wysokości 69 złotych miesięcznie, jest wypłacany rodzicom, tj. matce lub ojcu dziecka, a także opiekunowi prawnemu lub faktycznemu opiekunowi dziecka. Ważne jest jednak zrozumienie, że ten dodatek jest przyznawany w inny sposób niż znany dodatek na dziecko „500 plus”. Suma ta jest wypłacana jedynie przez 10 miesięcy w roku, tj. od września do czerwca następnego roku kalendarzowego. Jest to spowodowane tym, że dotyczy tylko okresu, w którym dziecko faktycznie dojeżdża do szkoły.

Osoby zainteresowane korzystaniem z tego dodatkowego wsparcia już teraz mogą składać wnioski o wypłatę. W procesie składania dokumentów rodzicom przyda się m.in. oświadczenie potwierdzające uczęszczanie dziecka do szkoły spoza miejsca zamieszkania, a także zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające tymczasowe zameldowanie ucznia w innym miejscu niż jego stałe zamieszkanie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version